ՋԵՎԱՆ ՉԵԼՈՅԱՆՑ․ «ՄԵՐ ԳԼԽԱՎՈՐ ԽՆԴԻՐԸ ՊԵՏՈՒԹՅԱՆՆ ԱՐԺԱՆԻ ՍԱՆԵՐ ԴԱՍՏԻԱՐԱԿԵԼՆ Է»
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբում հուշարձանների ու մարզադաշտերի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ ելույթով հանդես եկավ «Ուրարտու» ՖԱ նախագահ Ջևան Չելոյանցը․
«Առաջին հերթին ուզում են Ձեզ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել։ Շնորհակալություն, որ չեք մոռանում մեր հերոսներին։ Այլ կերպ ես նրանց չեմ կարող անվանել։ Ես իմ ակումբում միշտ ասում եմ, որ մեր խնդիրը լավ ֆուտբոլիստներ պատրաստելն է, մեր խնդիրը լավ մարզիչներ պատրաստելն է, բայց գլխավոր խնդիրը՝ մարդկանց պատրաստելն է, որպեսզի նրանք արժանի լինեն իրենց հայրենիքին, պետությանը։ Դա մեր ակումբի գլխավոր խնդիրն է։
Ես չեմ խոսի այս մարդկանցից յուրաքանչյուրի մասին, բայց այս բառերը չեմ կարող չարտասանել, որովհետև սա իմ անձնական կարծիքն է, դեռևս պատանեկան տարիքից, հասուն շրջանում և հիմա։ Ես ուզում եմ երկու բառ ասել շատ հակասական մարդու՝ Արկադի Անդրիասյանի մասին։
Ճիշտ է, նա շատ բարդ բնավորություն ուներ, բայց նա հայկական ֆուտբոլի պատմության մեծագույն ֆուտբոլիստն է։ Անգամ ունենալով հիմա Մխիթարյանին, Անդրիասյանը՝ մեծագույնն է, որն անգերազանցելի է։ Ես ուզում եմ, որ լինի մեկը, ով կգերազանցի նրան, շատ եմ ուզում որ այդ ֆուտբոլիստը մեր մարզադաշտերում մեծանա։ Ինչու եմ ասում, որ նա մեծագույնն է, որովհետև նա կերտել է իր յուրահատուկ ոճը, ոչ թե խաղը, այլ ոճը։ Դա պետք է հասկանալ։
Այսօր մենք նաև խաղադաշտեր ենք բացում։ Ուզում եմ առաջին հերթին շնորհակալություն հայտնել ՀՖՖ-ին, որ նրանք մեզ ընդառաջ եկան, բայց հիմնական աշխատանքը մենք ենք կատարել։ Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր շինարարներին, որ կառուցել են խաղադաշտերն ու արձանները։ Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ ակումբի բոլոր աշխատակիցներին, բոլոր ֆուտբոլիստներին, բոլոր մարզիչներին ու իմ ակումբի ամենագլխավոր մարդկանց՝ երեխաներին։ Նրանք գլխավորն են մեր ակումբում և արդեն 1100-ից ավելին են։
Վերջում որ ուզում եմ ասել, որ ես քաղաքական գործիչ չեմ, երբեք չեմ զբաղվել քաղաքականությամբ ու չեմ էլ ուզում զբաղվել, բայց մեկ բան եմ ուզում ասել․ կարելի է բանավիճել, քննադատել, երբ ընտրություններ են, բայց ընտրություններից հետո պետք է միայն աշխատել։ Այդժամ էլ կլինի առաջընթացը։ Պետք է միահամուռ ուժերով աշխատենք, ուրիշ ոչինչ»։

ДЖЕВАН ЧЕЛОЯНЦ: «НАША ГЛАВНАЯ ЗАДАЧА - ВЫРАСТИТЬ ДОСТОЙНЫХ ВОСПИТАННИКОВ»
На торжественной церемонии открытия памятников и тренировочных полей в футбольном клубе «Урарту» выступил президент футбольного клуба «Урарту» Джеван Челоянц:
«Прежде всего, хочу Вас всех поблагодарить. Спасибо, что не забываете наших героев. Я по-другому даже сказать не могу. В своем клубе я всегда говорю, что наша задача - растить хороших футболистов, наша задача - растить хороших тренеров, но главная задача - растить людей, чтобы они были достойны своей Родины и государства. Это главная задача нашего клуба.
Я не буду говорить о каждом из этих людей, но я не могу не сказать эти слова, потому что это мое личное мнение, с юности, зрелого возраста и сейчас. Хочу сказать два слова об очень неоднозначном человеке, Аркадии Андриасяне.
У него был очень сложный характер, это правда, но он величайший футболист в истории армянского футбола. Даже имея сейчас Мхитаряна, Андриасян - величайший, величее него не было никого. Я хочу, чтобы был кто-то, кто превзойдет его, я очень хочу, чтобы этот футболист вырос на наших полях. Почему я говорю, что он величайший, ведь он сзаложил свой уникальный стиль, не игру, а стиль. Это нужно понимать.
Сегодня мы также открываем два поля. Прежде всего, хочу поблагодарить ФФА за то, что они пошли к нам навстречу, но основную работу проделали мы. Хочу поблагодарить наших строителей за строительство тренировочных полей и памятников. Я хочу поблагодарить всех сотрудников моего клуба, всех футболистов, всех тренеров и самых важных людей моего клуба, детей. Они главные в нашем клубе, которых уже более 1100.
В конце хочу сказать, что я не политик, я никогда не занимался политикой и не хочу заниматься, но хочу сказать одно: можно дебатировать, дискутировать, когда идут выборы, но после выборов надо работать и тогда будет прогресс. Всем вместе надо работать и больше ничего».