«ՈՒՐԱՐՏՈՒԻ» 6-ՐԴ ԱՆԸՆԴՄԵՋ ՀԱՂԹԱՆԱԿԸ՝ ԱԿՈՒՄԲԻ 30-ԱՄՅԱԿԻ ՀՈԲԵԼՅԱՆԻՆ
Fastex Հայստանի Պրեմիեր լիգայի 13-րդ տուրի խաղում «Ուրարտուն» սեփական հարկի տակ ուժերը չափեց առաջնության հետնապահ «Նոայի» հետ և առավելության հասավ 3-1 հաշվով։ Մեր թիմից գոլի հեղինակ դարձան Մաքսիմ Մայրովիչը, Մարկոս Ժունիորն ու Դմիտրո Խլյոբասը, իսկ հյուրերի միակ գնդակը հեղինակեց Ադամս Ֆրայդեյը։
Հոկտեմբերի 23-ը հոբելյանական էր «Ուրարտուի» համար։ Ակումբը նշում էր հիմնադրման 30-րդ տարեդարձը։ Հանդիպմանը նախորդեց ակումբի թանգարանի բացումը, իսկ հաջորդեց մեծ համերգային ծրագիր։
«Ուրարտուի» ու «Նոայի» միջև վերջին խաղն առաջին շրջանում էր, որտեղ մեր տղաները 6 անպատասխան գնդակ էին ուղարկել մրցակցի դարպասը։ Իսկ «Ուրարտու» մարզդաշտում կայացած խաղն այդքան էլ հեշտ ընթացք չունեցավ։ Չնայած այն հանգամանքին, որ հաշիվը բացեցինք 10-րդ րոպեին, 1-0-ն բավական երկար ժամանակ պահպանվեց։ Նարեկ Գրիգորյանի հարվածից հետո Վարդան Շահատունին կարողացավ հետ մղել գնդակը, սակայն վրա հասած Մաքսիմ Մայրովիչը գնդակն ուղարկեց նրա պաշտպանած դարպասը՝ իր անվան դիմաց գրանցելով 6-րդ գոլն ընթացիկ մրցաշրջանում։ Գոլը կարծես թե հանգստություն ու հավելյալ վստահություն հաղորդեց մեր տղաներին, բայց միևնույն ժամանակ «Նոան» թույլ չէր տալիս տիրել ողջ նախաձեռնությանը։ Մրցակցի ֆուտբոլիստները անհանգստացնում էին նաև մեր դարպասապահ Ալեքսանդր Մելիխովին, սակայն մինչ խաղակեսի ավարտը նրանց չհաջողվեց հավասարեցնել հաշիվը, ու թիմերը հանդերձարան գնացին «Ուրարտուի» նվազագույն առավելությամբ։
Երկրորդ խաղակեսը նույնպես ակտիվ մեկնարկեց։ Գրոհներն ավելի սուր էին, պահերն էլ՝ իրական։ Մեր տղաները լավ հանարավորություններ ունեին կրկնապատկելու իրենց առավելությունը։ Դրվագներից մեկում Օլեգ Պոլյակովի՝ եզրից կատարած փոխանցումից հետո Նարեկ Գրիգորյանին շատ քիչ չհերիքեց, որպեսզի եզրափակեր հարվածն ու գնդակն ուղարկեր ցանցի անպաշտպան մնացած անկյունը։ Այսպիսի անհաջող փորձերից «Նոան» չօգտվել չէր կարող․ լավ փոխանցում ստանալուց հետո Ադամս Ֆրայդեյը, ձախ եզրից կենտրոն տեղափոխվելով, հարվածեց ու գրավեց մեր թիմի դարպասը։ 1-1 հաշվի պայմաններում Գունկոյի տղաներն այլևս իրավունք չունեին ճիշտ չօգտագործելու ստեղծած պահերը։ 73-րդ րոպեին դաշտի խորքից ստացած փոխանցումից հետո Օլեգ Պոլյակովը գտավ Մարկոս Ժունիորին, որը մոտ տարածությունից 2-րդ գնդակն ուղարկեց «Նոայի» դարպասը՝ խփելով իր 2-րդ գոլը մեր թիմի կազմում, ինչպես նաև դառնալով գոլային փոխանցման հեղինակ արդեն երրորդ գոլի ժամանակ։ Մարկոսի փոխանցումն էլ գեղեցիկ գոլով եզրափակեց Դմիտրո Խլյոբասը՝ խփած գնդակների թվով կրկին հավասարվելով Մաքսիմ Մայրովիչին։
Այսպիսով, «Ուրարտուն» 6-րդ անընդմեջ հաղթանակը տոնեց՝ պահպանելով առաջատարի իր դիրքը մրցաշարային աղյուսակում։ Հաջորդ տուրը մեր տղաների համար արտագնա է։ Հոկտեմբերի 29-ին Վայքի «Արևիկ» մարզադաշտում կհանդիպենք «Լեռնային Արցախին»։ Հանդիպումը կմեկնարկի 15։00-ին։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ՆՈԱ» 3-1
1-0 Մաքսիմ Մայրովիչ (10') 1-1 Ադամս Ֆրայդեյ (69') 2-1 Մարկոս Ժունիոր (73') 3-1 Դմիտրո Խլյոբաս (86')
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ»․ 42․ Ալեքսանդր Մելիխով, 27․ Դավիթ Խուրցիձե (67․ Վադիմ Պարամոնով 79'), 4․ Եվհենի Ցիմբալյուկ, 6․ Արման Ղազարյան, 88․ Ժիրայր Մարգարյան,  9․ Նարեկ Աղասարյան, 10․ Կարեն Մելքոնյան, 19․ Սերգեյ Մկրտչյան (33․ Մարկոս Ժունիոր 46'), 8․ Ուգոչուկվու Իվու, 10․ Կարեն Մելքոնյան (2․ Նանա Անտվի 90'), 21․ Նարեկ Գրիգորյան (13․ Դմիտրո Խլյոբաս 72'), 15․ Մաքսիմ Մայրովիչ (90․ Օլեգ Պոլյակով 46')։
Պահեստայիններ՝ 24 Արսեն Բեգլարյան, 2 Նանա Անտվի, 25 Էդգար Գրիգորյան, 34 Էրիկ Փիլոյան, 36 Խարիտոն Այվազյան, 67 Վադիմ Պարամոնով, 29․ Համլետ Սարգսյան, 33․ Մարկոս Ժունիոր, 90․ Օլեգ Պոլյակով, 13․ Դմիտրո Խլյոբաս։
«ՆՈԱ»․ 77․ Վարդան Շահատունի, 6․ Հայկ Մուսախանյան (26․ Արսեն Հայրապետյան 65'), 8․ Դրամանե Աալու (10․ Արմեն Նահապետյան 86'), 18․ Էբենեզեր Օկեզիեն, 17․ Ադամս Ֆրայդեյ, 5․ Նորայր Նիկողոսյան, 23․ Հայկ Ղևոնդյան (22․ Ռուբեն Եսայան 65'), 9․ Լևոն Վարդանյան (7․ Կարեն Նալբանդյան 65'), 3․ Կարեն Մուրադյան․ 13․ Ռոբերտ Բաղրամյան, 28․ Կիմ Յեոնսեունգ (21․ Պատվական Ավետիսյան 72')։
Պահեստայիններ՝  96․ Անատոլի Այվազով, 99․ Հարություն Մելքոնյան, 10․ Արմեն Նահապետյան, 20․ Պետրոս Աֆաջանյան, 94․ Արման Խաչատրյան, 25․ Արթուր Դանիելյան, 97․ Ալեքսանդր Նեստերով, 33․ Վահագն Հայրապետյան, 7․ Կարեն Նալբանդյան, 21․ Պատվական Ավետիսյան, 22․ Ռուբեն Եսայան, 26․ Արսեն Հայրապետյան։

ШЕСТАЯ ПОДРЯД ПОБЕДА «УРАРТУ» НА 30-ЛЕТИЕ КЛУБА
В матче 13-го тура Faqstex Премьер-лиги Армении «Урарту» на своем поле померялся силами с аутсайдером чемпионата футбольным клубом «Ноа» и выиграл со счетом 3-1. В составе нашей команды отличились Максим Майрович, Маркос Жуниор и Дмитро Хльобас, а единственный мяч в составе гостей забил Адамс Фрайдей.
23 октября стало для «Урарту» особенным днем. Клуб отмечал 30-летие со дня своего основание. Матчу предшествовало открытие музея клуба, а после была торжественная часть и грандиозная концертная программа.
Последний матч между «Урарту» и «Ноа» был в четвертом туре, где наши ребята забили 6 безответных мячей. Но и матч на стадионе «Урарту» был не такой уж и легким. Несмотря на то, что мы открыли счет уже на 10-ой минуте, счет 1-0 сохранялся долгое время. После удара Нарека Григоряна Вардан Шаатуни смог отбить мяч, но дотянувшийся до него Максим Майрович отправил мяч в защищаемые им ворота, зафиксировав свой 6-ой гол в текущем сезоне. Гол вроде бы добавил уверенности нашим парням, но в то же время «Ноа» не позволил доминировать и полностью владеть инициативой. Побеспокоили и футболисты соперника нашего вратаря Александра Мелихова, но сравнять счет до конца тайма им не удалось, и команды ушли в раздевалку с минимальным преимуществом «Урарту».
Второй тайм также начался активно. Атаки были острее и моменты были настоящими. У наших ребят были хорошие возможности удвоить преимущество. В одном из эпизодов, после подачи Олега Полякова с края, Нареку Григоряну чуть не хватило, чтобы завершить удар и отправить мяч в незащищенный угол ворот. «Ноа» не мог не воспользоваться такими неудачными попытками. Получив хороший пас, Адамс Фрайдей, переместившись с левого края в центр, пробил и забил гол в ворота нашей команды. При счете 1-1 подопечные Гунько уже не имели права не правильно использовать созданные моменты. На 73-ей минуте после передачи из глубины поля Олег Поляков увидел в штрафной Маркоса Жуниора, который с близкого расстояния отправил 2-ой мяч в ворота «Ноа», забив свой 2-ой гол в составе нашей команды, а также став автором результативной передачи в розыгрыше третьего гола. Дмитро Хльобас завершил передачу Маркоса красивым голом, вновь сравнявшись с Максимом Майровичем по количеству забитых мячей.
Таким образом, «Урарту» отпраздновал свою шестую победу подряд, сохранив лидирующие позиции в турнирной таблице. Следующий матч наши ребята сыграют в гостях. 29-го октября встречаемся с футбольным клубом «Лернаин  Арцах» на стадионе «Аревик» в Вайке. Начало матча в 15:00.
«УРАРТУ» - «НОА» 3-1
1-0 Максим Майрович (10'), 1-1 Адамс Фрайдей (69'), 2-1 Маркос Джуниор (73'), 3-1 Дмитрий Хлиобас (86')
«УРАРТУ»: 42. Александр Мелихов, 27. Давид Хурцидзе (67. Вадим Парамонов 79'), 4. Евгений Цымбалюк, 6. Арман Казарян, 88. Жирайр Маргарян, 9. Нарек Агасарян, 10. Карен Мелконян, 19. Сергей Мкртчян (33. Маркос Жуниор 46'), 8. Угочукву Иву, 10. Карен Мелконян (2. Нана Антви 90'), 21. Нарек Григорян (13. Дмитро Хльобас 72'), 15. Максим Майрович (90. Олег Поляков 46').
Запасные: 24. Арсен Бегларян, 2. Нана Антви, 25. Эдгар Григорян, 34. Эрик Пилоян, 36. Харитон Айвазян, 67. Вадим Парамонов, 29. Гамлет Саргсян, 33. Маркос Жуниор, 90. Олег Поляков, 13. Дмитро Хльобас.
«НОА»: 77. Вардана Шаатуни, 6. Айк Мусаханян (26. Арсен Айрапетян 65'), 8. Драмане Салу (10. Армен Наапетян 86'), 18. Эбенезер Окезиен, 17. Адамс Фрайдей, 5. Норайр Никогосян, 23. Айк Гевондян (22. Рубен Есаян 65'), 9. Левон Варданян (7. Карен Налбандян 65'), 3. Карен Мурадян, 13. Роберт Баграмян, 28. Ким Ёнсын (21. Патвакан Аветисян 72').
Запасные: 96. Анатолий Айвазов, 99. Арутюн Мелконян, 10. Армен Наапетян, 20. Петрос Афаджанян, 94. Арман Хачатрян, 25. Артур Даниелян, 97. Александр Нестеров, 33. Ваагн Айрапетян, 7. Карен Налбандян, 21. Патвакан Аветисян, 22. Рубен Есаян, 26. Арсен Айрапетян.