«ՈՒՐԱՐՏՈՒԻ» ԱԿԱԴԵՄԻԱՆ ԿԿՐԻ ԷԴՎԱՐԴ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆԻ ԱՆՈՒՆԸ
«Ուրարտուի» ակադեմիան անվանափոխվել է ու այսուհետ կկրի ակումբի մանկապատանեկան դպրոցի հիմնադիր-տնօրեն, Հայաստանի վաստակավոր մարզիչ Էդվարդ Գրիգորյանի անունը։
Գրիգորյանը հանդես է եկել Երևանի «Դինամոյի» փոխարինող թիմի կազմում։ 1952թ․ մարզչական աշխատանքի է անցել մայրաքաղաքի ֆուտբոլի նորաբաց դպրոցում (հետագայում՝ հանրապետական), գլխավորել է Հայաստանի պատանեկան հավաքականը, իսկ 1959-ին նշանակվել է նույն դպրոցի տնօրեն։ 1967թ․ ստանձնել է Երևանի «Արարատի» ղեկավարությունը, իսկ 1968-72թթ եղել է այս թիմի պետ և իր ներդրումն է ունեցել նրա 1971թ․ «արծաթե» հաջողությունում։ 1976թ․ Ֆուտբոլի հանրապետական դպրոցի հետ մեկտեղ ղեկավարել է նաև օլիմպիական հերթափոխի հանրապետական ուսումնարանը (գիշերօթիկ մարզադպրոց)։ Նրա օրոք բուռն զարգացում ապրեց հայկական պատանեկան ֆուտբոլը և բարձր ցուցանիշների հասավ համամիութենական մրցասպարեզում։ Էդվարդ Գրիգորյանն արժանացել է Հայաստանի ֆիզկուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր գործչի կոչման։ ՍՄԿԿ անդամ է, Հանրապետության վաստակավոր մարզիչ։
2021 թվականի սեպտեմբերի 7-ին «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի մարզաբազայում տեղի ունեցավ արձանախմբի բացման հանդիսավոր արարողություն։ Լեգենդար ֆուտբոլիստներ Հովհաննես Զանազանյանի, Արկադի Անդրիասյանի արձանների, ինչպես նաև Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հերոս, Արիության մեդալակիր, «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի երկարամյա աշխատակից Սիմոն Իսրայելյանի կիսանդրու հետ միասին տեղադրվեց նաև դպրոցի հիմնադիր-տնօրեն  Էդվարդ Գրիգորյանի կիսանդրին։
Հավելենք նաև, որ «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի պատմության նորաբաց թանգարանում կա նաեև Էդվարդ Գրիգորյանին նվիրված անկյուն, որը պատմում է նրա կենսագրության ու վաստակի մասին։

АКАДЕМИЯ «УРАРТУ» БУДЕТ НОСИТЬ ИМЯ ЭДУАРДА ГРИГОРЯНА
Академия «Урарту» была переименована и теперь будет носить имя основателя-директора детско-юношеской школы клуба, заслуженного тренера Армении Эдуарда Григоряна.
Эдуард Григорян является заслуженным тренером Армении. Играл в дубле ереванского «Динамо». В 1952 г. он начал тренировать во вновь открывшейся в столице футбольной школе (впоследствии республиканской), руководил юношеской сборной Армении, а в 1959 году был назначен директором той же школы. В 1967 г. начал руководить «Араратом», а в 1968-72 годах он был начальником этой команды, свой вклад он внес в 1971 году, когда был зафиксирован «серебряный» успех. В 1976 г. вместе с Республиканской футбольной школой также возглавлял Ереванский государственный спортивный колледж Олимпийского резерва (интернат). В его время армянский юношеский футбол пережил бурное развитие, достигнув высоких показателей на всесоюзной арене. Эдуарду Григоряну присвоено звание заслуженного работника физической культуры и спорта Армении. Являлся членом КПСС, Заслуженным тренером Республики.
7 сентября 2021 года на спортивной базе футбольного клуба «Урарту» состоялась торжественная церемония открытия памятников. Вместе с легендарными футболистами Ованесом Заназаняном, Аркадием Андриасяном, бюста Симона Исраеляна, многолетнего сотрудника футбольного клуба «Урарту», героя 44-дневной Арцахской войны, обладателя медали «За отвагу», был также размещен бюст основателя-директора школы Эдуарда Григоряна.
Отметим также, что в новооткрытом музее истории футбольного клуба «Урарту», также есть уголок, посвященный Эдуарду Григоряну и рассказывающий об его биографии и многочисленных заслугах.