«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբը վերջերս հանդես էր եկել Արցախի Հանրապետության տարածքը լքած ընտանիքների բարեկեցության համար 50.000-ից 100.000 ԱՄՆ դոլար հատկացնելու նախաձեռնությամբ, ինչպես նաև կոչ արել Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի մյուս ակումբներին՝ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի գլխավորությամբ, միանալ նախաձեռնությանը։
Նախաձեռնությանը միացած կազմակերպությունները՝
- «Ուրարտու» ՖԱ
- «Նոա» ՖԱ
Նախաձեռնությունից հրաժարված կազմակերպությունները՝
- Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա
- «Ալաշկերտ» ՖԱ
- «Արարատ» ՖԱ
- «Վան» ՖԱ
- «Վեստ Արմենիա» ՖԱ
- «Փյունիկ» ՖԱ
- «Շիրակ» ՖԱ
Շնորհակալություն ենք հայտնում «Նոա» ֆուտբոլային ակումբին մեր նախաձեռնությանը միանալու համար, և տեղեկացնում ենք, որ ակնկալվում է արձագանք նաև ՀՀ կառավարությունից՝ բանկային հաշվի տրամադրման և փոխանցված միջոցները կառավարելու համար պատասխանատու անձանց նշանակման վերաբերյալ։
Սպասում ենք նաև «Արարատ-Արմենիա» ֆուտբոլային ակումբի պատասխանին, որը, հուսով ենք, վերջնական որոշման մասին մեզ կտեղեկացնի մինչև հոկտեմբերի 16-ը։

Футбольный клуб «Урарту» ранее выступил с инициативой выделить от 50,000 до 100,000 долларов США на благоустройство семей, которые были вынуждены покинуть территорию Республики Арцах, а также призвал другие клубы Премьер-лиги Армении, во главе с Федерацией футбола Армении, присоединиться к данной инициативе.
Организации, присоединившиеся к инициативе:
- ФК «Урарту»
- ФК «Ноа»
Организации, отклонившие предложение:
- Федерация футбола Армении
- ФК «Алашкерт»
- ФК «Арарат»
- ФК «Ван»
- ФК «Вест Армения»
- ФК «Пюник»
- ФК «Ширак»
Мы благодарим футбольный клуб «Ноа» за присоединение к инициативе, и хотим сообщить, что ожидается также ответ от Правительства РА по предоставлению банковского счета и назначению ответственного за распределение перечисленных средств.
Также мы ожидаем ответа от футбольного клуба «Арарат-Армения», который, надеемся, оповестит нас об окончательном решении до 16-го октября.