«ՇԻՐԱԿԻ» ՀԵՏ ԽԱՂՈՒՄ ԲԱՑ ԹՈՂԵՑԻՆՔ ՀԱՂԹԱՆԱԿԸ
IDBank Պրեմիեր լիգայի 14-րդ տուրի խաղում «Ուրարտուն» սեփական հարկի տակ ընդունեց Գյումրիի «Շիրակին» և 2-2 հաշվով ոչ-ոքի գրանցեց։
Հանդիպումն ավելի ակտիվ սկսեցին ու շարունակեցին մեր տղաները: Հատկապես ակտիվ էր աջ եզրը, որտեղ մրցակցի պաշտպանական դիրքերն էին փորձում ճեղքել Նանա Անտվին ու Արտյոմ Մաքսիմենկոն: Այնուամենայնիվ, առանձնապես լուրջ վտանգավոր պահեր երկրպագուները չտեսան: «Շիրակը» խաղում հակահագրոհներով, ու հենց այդպիսի հակագրոհի արդյունքում էլ բացեց հաշիվը: 24-րդ րոպեին հեռահար հարվածով գոլի հեղինակ դարձավ Դոնալդ Կոդիան: Սակայն կարճ ժամանակ մեր տղաները ուշքի եկան: Նախ, հաջորդ իսկ գրոհն ավարտվեց անկյունայինով, որի խաղարկումից հետո գլխի հարվածով փորձեց աչքի ընկնել Յայա Սանոգոն, սակայն դարպասապահը փրկեց: 27-րդ րոպեին անմիջապես հաջորդ անկյունայինի ժամանակ Սանոգոյի հարվածն արդեն անկասելի էր՝ 1-1։ 38-րդ րոպեին Դրաման Սալուն տուգանայինի մատույցներում ստացավ գնդակն ու ներխուժեց տուգանային ու շեշտակի հարված կատարեց, բայց գնդակն անցավ դարպասաձողի կողքով: Առաջին կեսում դարպասի նոր գրավում չարձանագրվեց:
Երկրորդ խաղակեսում խաղի պատկերը չփոխվեց, «Ուրարտուն» նախաձեռնողի դերում էր: Փոխարինման մտած Գևորգ Տարախչյանը ակտիվացրեց խաղը ձախ եզրում, իսկ Մարկոսն ավելացրեց կրեատիվություն: Այնուամենայնիվ, վտանգավոր պահերն ավելի սակավաթիվ էին: 56-րդ րոպեին Ժիրայր Մարգարյանն անցումից հետո գնդակը սրող փոխանցմամբ ուղարկեց տուգանայինի հակադարձ եզր, սակայն այնտեղ հերթապահող Պրուդնիկովին խանգարեց պաշտպանը: Մի քանի րոպե անց իրավիճակը մրցակցի տուգանայինում դարձյալ լարված էր. մասսայական խառնաշփոթի ժամանակ մեր թիմի ֆուտբոլիստները խանգարեցին միմյանց և հարվածի պահին գնդակի ճանապարհը փակեց խոտածածկին ընկած Իվան Զոտկոն: 82-րդ րոպեին նորից Գևորգ Տարախչյանը հայտնվեց հարվածային դիրքում: Գնդակը դիպավ նրա ճանապարհին կանգնած Միքայել Միրզոյանին, որն էլ փորձեց գրավել դարպասի ստորին անկյունը, բայց մրցակիցը փրկվեց: 2 րոպե ոնց Միրզոյանը նորից հայտնվեց նպաստավոր դիրքում, սակայն նրա գեղեցիկ հարվածը փոքր-ինչ շեղ ստացվեց: 88-րդ րոպեին մրցակցի դարպասապահը խախտեց կանոնները Թեմուր Ջիկիայի նկատմամբ: Մրցավարն առանց վարանելու ձեռքը տարավ նշակետը: 11-մետրանոցն իրացրեց հենց Ջիկիան` առաջ մղելով «Ուրարտուին»: Եվ երբ թվում էր` խաղն այդպես էլ կավարտվի, «Շիրակի» պաշտպան Համլետ Մնացականյանը հավասարեցրեց հաշիվը` 2-2: Այսպիսով, խաղի վերջին րորպեին մեր ձեռքից բաց թողեցինք հաղթանակն ու միավորներ կորցրինք։
Հավելենք, որ հաջորդ հանդիպումը կրկին կկայանա մեր հարկի տակ, որտեղ կմրցենք «Վեստ Արմենիայի» հետ։ Խաղը կմեկնարկի 17։00-ին։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ՇԻՐԱԿ» 2-2
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ»․ 31. Դմիտրի Աբակումով, 2․ Նանա Անտվի, 4․ Եվհենիի Ցիմբալյուկ, 13․ Իվան Զոտկո, 88․ Ժիրայր Մարգարյան (ա), 9․ Նարեկ Աղասարյան, 5. Դրաման Սալու 90․ Օլեգ Պոլյակով, 55․ Արտյոմ Մաքսիմենկո, 99․ Յայա Սանոգո, 19․ Նիկոլայ Պրուդնիկով։
Պահեստայիններ՝  42․ Ալեքսանդր Մելիխով, 3․ Էրիկ Փիլոյան, 6․ Արման Ղազարյան, 16․ Իսաակ Բարրի, 24․ Ուրոշ Ստոյանովիչ, 17․ Էդուարդո, 22․ Միքայել Միրզոյան, 33․ Մարկոս Ժունիոր, 56․ Լևոն Բաշոյան, 11․ Գևորգ Տարախչյան, 50․ Կարեն Դավթյան, 77․ Թեմուր Ջիկիա։
«ՇԻՐԱԿ»․ 1. Դարկո Վուկաշինովիչ, 6․ Ռաֆիկ Միսակյան (ա), 18․ Սամվել Ղուկասյան, 11․ Սերգեյ Մանուկյան, 26․ Ալեկսա Վիդիչ, 21․ Դոնալդ Ալվին Կոդիա, 19․ Մաջիկո Տրաորե, 99․ Ռոբերտ Դարբինյան, 4․ Համլետ Մնացականյան, 97․ Եֆրեմ Սեդրիկ Դոհ, 22․ Նարեկ Ջանոյան։
Պահեստայիններ՝ 96․ Սոկրատ Հովհաննիսյան, 7․ Սերյոժա Ուրուշանյան, 9․ Լյովա Մրյան, 15․ Արսեն Սադոյան, 14․ Սուրեն Ծառուկյան, 8․ Լևոն Դարբինյան, 24․ Արտյոմ Կիբա, 10․ Դիմիտրիյե Պոբուլիչ, 3․ Հովհաննես Գևորգյան, 44․ Տիգրան Սումբուլյան, 2․ Հավհաննես Փահլևանյան, 23․ Էմիլ Պապիկյան։

УПУСТИЛИ ПОБЕДУ В МАТЧЕ С «ШИРАКОМ»
В матче 14-го тура IDBank Премьер-лиги «Урарту» дома принимал гюмрийский «Ширак» и сыграл вничью 2-2. В составе нашей команды отличились Яя Саного и Темур Джикия, а за гостей голы забили Дональд Кодиа и Гамлет Мнацаканян.
Наши ребята активнее начали и продолжили матч. Особенно активен был правый фланг, где Нана Антви и Артём Максименко пытались прорвать оборону соперника. Однако особо серьезных опасных моментов болельщики не увидели. «Ширак» играл контратаками, и именно в результате такой контратаки открыли счет. На 24-ой минуте Дональд Кодиа дальним ударом забил гол. За короткое время наши ребята пришли в себя. Сначала очередная атака завершилась угловым, после чего Яя Саного попытался отличиться головой, но голкипер справился. На 27-ой минуте, во время очередного углового, удар Саного уже был результативным – 1-1. На 38-ой минуте Драман Салу получил мяч в углу штрафной, вошел в штрафную и нанес сильный удар, но мяч прошел мимо стойки ворот. Новых голов в первом тайме не было.
Картина игры не изменилась и во втором тайме, инициатором выступал «Урарту». Вышедший на замену Геворг Тарахчян активизировал игру на левом фланге, а Маркос добавил креативности. Однако опасных моментов было немного. На 56-ой минуте Жирайр Маргарян после передачи отправил мяч на противоположный край штрафной, но дежурившкему там Прудникову помешал защитник. Спустя несколько минут ситуация в штрафной соперника снова накалилась. Во время массовой неразберихи футболисты нашей команды мешали друг другу и в момент удара путь мячу преградил лежавший на траве Иван Зотько. На 82-ой минуте Геворг Тарахчян снова оказался на ударной позиции. Мяч попал в стоявшего на его пути Микаэла Мирзояна, и он попытался захватить нижний угол ворот, но голкипер справился. Через 2 минуты Мирзоян снова оказался в выгодной позиции, но его красивый удар прошёл мимо ворот. На 88-ой минуте вратарь соперника нарушил правила в штрафной против Темура Джикия. Судья без колебаний назначил пенальти. Джикия реализовал пенальти, выведя «Урарту» вперед. И когда казалось, что игра так и закончится, защитник «Ширака» Гамлет Мнацаканян с розыгрыша углового сравнял счет – 2-2. Итак, на последней минуте игры мы упустили победу и потеряли очки.
Добавим, что следующий матч снова пройдет на нашем стадионе, где мы сразимся с «Вест Арменией». Начало матча в 17:00.
«УРАРТУ» - «ШИРАК» 2-2
0-1 Дональд Кодиа (23'), 1-1 Яя Саного (26'), 2-1 Темур Джикия (88' П), 2-2 Гамлет Мнацаканян (90+6')
«УРАРТУ»: 31. Дмитрий Абакумов, 2. Нана Антви, 4. Евгений Цымбалюк, 13. Иван Зотько, 88. Жирайр Маргарян (к), 9. Нарек Агасарян, 5. Драман Салу 90. Олег Поляков, 55. Артём Максименко, 99. Яя Саного, 19. Николай Прудников.
Запасные: 42. Александр Мелихов, 3. Эрик Пилоян, 6. Арман Казарян, 16. Исаак Бэрри, 24. Урош Стоянович, 17. Эдуардо, 22. Микаэл Мирзоян, 33. Маркос-младший, 56 лет. Левон Башоян, 11. Геворг Тарахчян, 50. Карен Давтян, 77. Темур Джикия.
«ШИРАК»: 1. Дарко Вукашинович, 6. Рафик Мисакян (к), 18. Самвел Гукасян, 11. Сергей Манукян, 26. Алекса Видич, 21. Дональд Элвин Кодиа, 19. Магико Траоре, 99. Роберт Дарбинян, 4. Гамлет Мнацаканян, 97. Ефрем Седрик Дох, 22. Нарек Джаноян.
Запасные: 96. Сократ Оганесян, 7. Сережа Урушанян, 9. Лева Мрян, 15. Арсен Садоян, 14. Сурен Царукян, 8. Левон Дарбинян, 24. Артём Киба, 10. Дмитрий Побулич, 3. Оганес Геворкян, 44. Тигран Сумбулян, 2. Аванес Пахлеванян, 23. Эмиль Папикян.