10 ՀՈԳՈՎ ԶԻՋԵՑԻՆՔ «ՇԻՐԱԿԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՍՈՒՊԵՐԳԱՎԱԹՈՒՄ
Հայաստանի Սուպերգավաթի խաղում գործող գավաթակիր և չեմպիոն «Ուրարտուն» ուժերը չափեց Գյումրիի «Շիրակի» հետ։ Հանդիպման ելքը վճռվեց հետխաղյա 11-մետրանոց հարվածաշարով, որի ժամանակ գյումրեցիներն ավելի դիպուկ գտնվեցին՝ 6-5։
Հանդիպումը մեկնարկեց դինամիկ պայքարով: Գնդակը հիմնականում չէր մնում կենտրոնում, թիմերը գրոհները զարգացնում էին եզրերով: Հենց այդպիսի գրոհներից մեկն էլ ավարտվեց վտանգավոր հարվածով: Ձախ եզրից եկած գնդակը հասավ Ռաֆիկ Միսակյանին, որն էլ հարված կատարեց, սակայն Ալեքսանդր Մելիխովը երկրորդ փորձից ֆիքսեց գնդակը: Շատ չանցած ակտիվացավ նաև մեր թիմը: 15-րդ րոպեին Գևորգ Տարախչյանը ձախ եզրով շարժվեց առաջ, շրջանցեց մրցակիցներին ու կենտրոնով հարված կատարեց, սակայն գնդակը մի փոքր բարձր ընթացավ:
21-րդ րոպեին աշխատեց Պրուդնիկով-Ջիկիա զույգը:  Պրուդնիկովն աջ եզրով զարգացրեց գրոհը և փոխանցեց Ջիկիային: Վերջինս տուգանայինի մատույցներից անկասելի հարված կատարեց, սակայն գնդակը փոքր շեղությամբ անցավ դարպասաձողի կողքով: 25-րդ րոպեին մեր թիմը դարձյալ մեծ ճնշում գործադրեց և դուրս եկավ հարվածային դիրք, սակայն Պրուդնիկովը մոտ 10 մետրից բարձր հարվածեց: 36-րդ րոպեին «Ուրարտուն» ևս մեկ անգամ դիմեց հեռահար հարվածի օգնությանը. Դրաման Սալուն մոտ 20 մետրից փորձեց բախտը, սակայն հերթական անգամ գնդակը շեղ ընթացավ: Առաջին կեսում հաշիվն այդպես էլ չբացվեց։
Երկրորդ կեսի մեկնարկում պատկերը չփոխվեց. մեր թիմը շարունակում էր մեծ ճնշում գործադրել մրցակցի դարպասի ուղղությամբ: 51-րդ րոպեին «Ուրարտուն» հաշիվը բացելու հրաշալի հնարավորություն ունեցավ: Աջ եզրում հարվածային դիրք դուրս եկավ Նանան, սակայն առաջին դրվագում մրցակցին փրկեց դարպասապահը, իսկ մի քանի վայրկյան անց Նանան չկարողացավ իրացնել 100 տոկոսանոց գոլային պահը` բարձր հարվածելով անչափ նպաստավոր դիրքից:
Մրցակիցը խաղում էր խորը պաշտպանությունից, սակայն դա չէր խանգարում «Ուրարտուին» սուր պահեր ստեղծել: 64-րդ րոպեին համառություն դրսևորելու շնորհիվ դաշտի դիմային գծից հարված կատարեց Պավել Մոգիլևեցը, բայց դարպադսպահը զգոն էր և փրկեց իր թիմին:
70-րդ րոպեին «Ուրարտուն» չիրացրեց ևս 1 գոլային պահ: Մրցակցի դարպասապահի հետ միայնակ հայտնված Գևորգ Տարախչյանի հարվածը շատ թույլ ստացվեց:
81-րդ րոպեին հերթը փոխարինման մտած Յայա Սանոգոյինն էր. «Ուրարտուի» հարձակվողը գրագետ կասեցրեց գնդակը տուգանային հրապարակում, սակայն հարվածը բարձր ստացվեց:
Հանդիպման հիմնական ժամանանի վերջին րոպեին մրցակցի հակագրոհը կասեցնելու ժամանակ կանոնները խախտեց Դրաման Սալուն: Մրցավարը նրան դեղին քարտ ցույց տվեց, որը երկրորդն էր, և Սալուն հեռացվեց դաշտից: Հիմնական ժամանակն ավարտվեց առանց դարպասի գրավման` 0-0:
Լրացուցիչ ժամանակում հիմնականում ընթացավ նյարդային պայքար: Միակ հիշարժան դրվագը գրանցվեց խաղակեսի վերջնամասում, երբ «Ուրարտուն» դիրքային գրոհ անցկացրեց, որն ավարտվեց հարվածով: Գնդակը դիպավ մրցակցի ֆուտբոլիստի ձեռքին, և մրցավարը ձեռքն ուղղեց 11 մետրանոց նշակետը: Կարճ ժամանակ անց, սակայն, նա դիմեց VAR համակարգի օգնությանը և փոխեց իր որոշումը` չեղարկելով 11 մետրանոցը:
Չնայած մրցակիցը քանական առավելություն ուներ, «Ուրարտուն» էր գոլային պահեր ստեղծում: 109-րդ րոպեին Ժիրայր Մարգարյանի սուր փոխանցմանն արձագանքեց Լեոն Սաբուան, սակայն բարդ դիրքից նրա հարվածը մի փոքր շեղ ստացվեց: Լրացուցիչ ժամանակում էլ թիմերը ոչինչ փոխել չկարողացան, ամեն ինչ որոշվեց հետխաղյա 11-մետրանոց հարվածաշարով, որի ժամանակ բախտը ժպտաց շիրակցիներին։
«ՇԻՐԱԿ» -
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 0-0 (6-5 (11մ))
«ՇԻՐԱԿ». 1. Դարկո Վուկաշինովիչ, 6․ Ռաֆիկ Միսակյան, 3․ Սերգեյ Մանուկյան, 26․ Ալեքսա Վիդիչ, 21․ Դոնալդ Կոդիա, 19․ Մաջիկո Տրաորե, 5․ Հրայր Մկոյան (ա), 99․ Ռոբերտ Դարբինյան, 10․ Դմիտրիե Պոբուլիչ, 4․ Համլետ Մնացականյան, 97․ Եֆրեմ Սեդրիկ Դոհ։
Պահեստայիններ՝ 96․ Սոկտատ Հովհաննիսյան, 18․ Սամվել Ղուկասյան, 7․ Սերյոժա Ուրուշանյան, 9․ Լյովա Մրյան, 15․ Արսեն Սադոյան, 22․ Նարեկ Ջանոյան, 44․ Տիգրան Սումբուլյան, 2․ Հովհաննես Փալևանյան, 28․ Նարեկ Խաչատրյան, 14․ Սուրեն Ծառուկյան, 8․ Լևոն Դարբինյան, 24․ Արտյոմ Կիբա։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ». 42. Ալեքսանդր Մելիխով, 2․ Նանա Անտվի, 3․ Էրիկ Փիլոյան, 4․ Եվհենիի Ցիմբալյուկ, 88․ Ժիրայր Մարգարյան (ա), 5․ Դրաման Սալու, 28․ Պավել Մոգիլևեց, 90․ Օլեգ Պոլյակով, 19․ Նիկոլայ Պրուդնիկով, 77․ Թեմուր Ջիկիա, 11․ Գևորգ Տարախչյան։
Պահեստայիններ՝ 31․ Դմիտրի Աբակումով, 1․ Մխիթար Ումրեյան, 13․ Իվան Զոտկո, 16․ Իսաակ Բարրի, 24․ Ուրոշ Ստոյանովիչ, 9․ Նարեկ Աղասարյան, 22․ Միքայել Միրզոյան, 23․ Արաս Օզբիլիզ, 56․ Լևոն Բաշոյան, 18․ Լեոն Սաբուա, 99․ Յայա Սանոգո։

ВДЕСЯТЕРОМ УСТУПИЛИ «ШИРАКУ» В СУПЕРКУБКЕ
В матче Суперкубка Армении действующий обладатель кубка и чемпион «Урарту» померился силами с гюмрийским «Шираком». Исход матча решила послематчевая серия пенальти, в которой гюмрийцы были точнее – 6-5.
Матч начался с динамичной борьбы. Мяч преимущественно не оставался в центре, команды развивали атаки по флангам. Одна из таких атак закончилась опасным ударом. Мяч с левого фланга дошел до Рафика Мисакяна, который нанес удар, но со второй попытки мяч поймал Александр Мелихов. Вскоре активизировалась и наша команда. На 15-ой минуте Геворг Тарахчян продвинулся вперед по левому флангу, обошел соперника и пробил из центра, но мяч прошел немного выше ворот.
На 21-й минуте сработала пара Прудников-Джикия. Прудников развил атаку на правом фланге и отдал пас на Джикия. Последний безостановочно пробил со штрафной, но мяч с небольшим отклонением прошел мимо штанги ворот. На 25-ой минуте наша команда снова оказала сильное давление и вышла в атаку, но с расстояния приблизительно 10 метров Прудников пробил выше ворот. На 36-ой минуте «Урарту» вновь прибегнул к помощи дальнего удара. Драман Салу попытал удачу метров с 20, но мяч снова прошел мимо ворот. В первом тайме счет не был открыт.
В начале второго тайма картина не изменилась. Наша команда продолжала оказывать сильное давление на ворота соперника. На 51-ой минуте «Урарту» имел прекрасную возможность открыть счет. Нана вышел на ударную позицию, с правого фланга продвинувшись в центр вратарской, но не смог реализовать 100-процентный голевой момент.
Соперник играл от глубокой защиты, но это не помешало «Урарту» создавать острые моменты. На 64-ой минуте Павел Могилевец нанес удар с линии штрафной, но вратарь был начеку и спас свою команду.
На 70-ой минуте «Урарту» упустил еще один шанс забить. Удар Геворга Тарахчяна, вышедшего один на один с голкипером соперника, оказался очень слабым.
На 81-й минуте настала очередь Яя Саного. Нападающий «Урарту» грамотно принял мяч в штрафной, но удар прошёл высоко.
На последней минуте основного времени матча Драман Салу нарушил правила, остановив контратаку соперника. Рефери показал ему вторую желтую карточку, и Салу был удален. Основное время завершилось без голов: 0-0.
Овертайм был в основном борьбой нервов. Единственный запоминающийся эпизод зафиксирован в конце тайма, когда «Урарту» предпринял позиционную атаку, завершившуюся ударом. Мяч попал в спорную часть тела игрока соперника, и судья указал на точку. Однако вскоре после этого он обратился к системе VAR и отменил свое решение, отменив пенальти.
Хотя соперник имел численное преимущество, «Урарту» создавал больше голевых моментов. На 109-ой минуте Леон Сабуа принял пас Жирайра Маргаряна, но его удар из сложной позиции прошёл мимо ворот. В дополнительное время команды ничего изменить не смогли, все решила послематчевая серия пенальти, в ходе которой удача улыбнулась гюмрийцам.
«ШИРАК» – «УРАРТУ» 0-0 (пен. 6-5)
«ШИРАК»: 1. Дарко Вукашинович, 6. Рафик Мисакян, 3. Сергей Манукян, 26. Алекса Видич, 21. Дональд Кодиа, 19. Магико Траоре, 5. Грайр Мкоян (к), 99. Роберт Дарбинян, 10. Дмитрий Побулич, 4. Гамлет Мнацаканян, 97. Эфраим Седрик Дох.
Запасные: 96. Соктат Оганесян, 18. Самвел Гукасян, 7. Сережа Урушанян, 9. Лева Мрян, 15. Арсен Садоян, 22. Нарек Джаноян, 44. Тигран Сумбулян, 2. Ованес Палеванян, 28. Нарек Хачатрян, 14. Сурен Царукян, 8. Левон Дарбинян, 24. Артём Киба.
«УРАРТУ»: 42. Александр Мелихов, 2. Нана Антви, 3. Эрик Пилоян, 4. Евгений Цимбалюк, 88. Жирайр Маргарян (к), 5. Драман Салу, 28. Павел Могилевец, 90. Олег Поляков, 19. Николай Прудников, 77. Темур Джикия, 11. Геворг Тарахчян.
Запасные: 31. Дмитрий Абакумов, 1. Мхитар Умреян, 13. Иван Зотко, 16. Исаак Барри, 24. Урош Стоянович, 9. Нарек Агасарян, 22. Микаэл Мирзоян, 23. Арас Озбилиз, 56. Левон Башоян, 18. Леон Сабуа, 99. Яя Саного.