ՄԱՐՏԱԿԱՆ ՈՉ-ՈՔԻ` «ԱՐԱՐԱՏ-ԱՐՄԵՆԻԱ»-Ի ՀԵՏ ԽԱՂՈՒՄ
Fastex Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 28-րդ տուրի կենտրոնական խաղում «Ուրարտուն» հյուրընկալվեց «Արարատ-Արմենիային»։ Հանդիպումն ավարտվեց մարտական ոչ-ոքի՝ 2-2 հաշվով։ Մեր թիմից աչքի ընկան Արաս Օզբիլիզն ու Նարեկ Գրիգորյանը, իսկ տանտերերի կազմում գոլի հեղինակներ դարձան Արթուր Սերոբյանն ու Յեննե Տենտոնը։
Նշենք, որ թիմերը այս մրցաշրջանում հանդիպել էին երեք անգամ։ Երկու խաղում հաջողության էին հասել մեր տղաները՝ երկուսում էլ առավելության հասնելով նվազագույն՝ 1-0 հաշվով, իսկ մեկում հաղթել էր «Արարատ-Արմենիան» 3-0 հաշվով։
Առաջին խաղակեսի առաջին իսկ րոպեից ընթացավ շատ լարված պայքար։ Երկու թիմերը աչքի էին ընկնում երկուստեք վտանգավոր գրոհներով՝ չնայած որ գնդակին հիմնականում տիրում էին «Ուրարտուի» ֆուտբոլիտները, իսկ մրցակիցը գործում էր հակագրոհների վրա։ Մեր տղաները հիմնականում փորձում էին գրոհել եզրերից, բայց վերջին փոխանցումը չէր հասնում նպատակակետին։ Հանդիպման 32-րդ րոպեին «Արարատ-Արմենիան» վաստակեց տուգանային հարվածի իրավունք վտանգավոր դիրքում։ Գնդակին մոտեցած Արթուր Սերոբյանը դիպուկ էր ստանդարտից և բացեց խաղի հաշիվը։ Բաց թողած գոլից հետո մեր տղաները ընդմիջումից առաջ պաշարեցին մրցակցի տուգանայինը։ Ուգոչուկվու Իվուն վերջին րոպեներին աչքի ընկավ երկու հեռահար հարվածներով։ Առաջինը անցավ դարպասաձողի կողքով իսկ մյուսը դիպավ հորիզոնական դարպասաձողին։
Երկրորդ խաղակեսի մեկնարկից «Ուրարտուն» շարունակում էր տարածքային և խաղային առավելություն ունենալ։ Մեր թիմը պարբերաբար վտանգի տակ էր պահում Վսեվոլոդ Երմակովի դարպասը, բայց ինչպես առաջին կեսում, այդպես էլ երկրորդում գրոհեց «Ուրարտուն», իսկ հաջողության հասավ «Արարատ-Արմենիան»։ Երկրորդ փորձից իր թիմի առավելությունը կրկնապատկեց Տենտոն Յեննեն։ Թվում էր, որ ամեն ինչ ավարտված է, բայց մեր տղաները պայքարեցին մինչև վերջին վայրկյանները։ Դմիտրի Գունկոն կատարեց մի շարք փոփոխություններ՝ խաղադաշտ դուրս բերելով նաև Արաս Օզբիլիզին։ Փորձառու ֆուտբոլիստը միանգամից ակտիվություն մտցրեց խաղադաշտի կենտրոնում, իսկ 86-րդ րոպեին, ստանալով գնդակը Նարեկ Գրիգորյանից, մոտ 30 մետրից ֆանտաստիկ հարվածով կրճատեց հաշվի տարբերությունը։ Այսքանը բավարար չէր, և Դմիտրի Գունկոյի սաները ամբողջ ուժերով շարունակեցին գրոհել։ Պայքարը մինչև վերջին վայրկյանները տվեց իր արդյունքը։ Ավելացված 4-րդ րոպեին կրկին հեռահար հարվածով հավասարեցրեց հաշիվը Նարեկ Գրիգորյանը՝ խփելով իր 8-րդ գոլը այս մրցաշրջանում։ Խաղն ավարտվեց մարտական ոչ-ոքի՝ 2-2 հաշվով։
Հավելենք, որ հաջորդ տուրի շրջանակում «Ուրարտուն» սեփական հարկի տակ կընդունի «Շիրակին»։ Հանդիպումը կկայանա ապրիլի 27-ին և կմեկնարկի 17։00-ին։
«ԱՐԱՐԱՏ-ԱՐՄԵՆԻԱ» - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 2-2
1-0 Արթուր Սերոբյան (32'), 2-0 Յենե Տենտոն (69'), 2-1 Արաս Օզբիլիզ (86'), 2-2 Նարեկ Գրիգորյան (90+4')
«ԱՐԱՐԱՏ-ԱՐՄԵՆԻԱ»․ 45. Վսևոլոդ Երմակով, 2․ Գիլյերմե դե Սոուզա, 3․ Խոսե Բուենո, 88․ Ուիլֆրիդ Էզա, 10․ Արմեն Համբարձումյան (ա), 19․ Կարեն Մուրադյան, 9․ Արթուր Սերոբյան, 15․ Տենտոն Յենե, 16․ Էդգար Գրիգորյան, 32․ Կառլոս Պերես, 12․ Ամոս Նոնդի Օբիերո։
Պահեստայիններ՝  1․ Հայկ Խաչատրյան, 33․ Դմիտրի Աբակումով, 18․ Արտյոմ Ավանեսյան, 5․ Դավիթ Տերտերյան, 20․ Ալվին Թերա, 14․ Մաիլսոն Լիմա, 21․ Սոլոմոն Ուդո, 8․ Գևորգ Ղազարյան, 55․ Հակոբ Հակոբյան, 29․ Ջեսսի Անիլա, 27․ Տաոֆիք Ջիբրիլ, 25․ Դրագան Լովրիչ, 17․ Հիլարի Զուհվակ։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ»․ 42․ Ալեքսանդր Մելիխով, 2․ Նանա Անտվի, 67․ Վադիմ Պարամոնով, 4․ Եվհենիի Ցիմբալյուկ, 88․ Ժիրայր Մարգարյան (ա), 8․ Ուգոչուկվու Իվու, 9․ Նարեկ Աղասարյան, 27․ Դավիթ Խուրցիձե, 21․ Նարեկ Գրիգորյան, 10․ Կարեն Մելքոնյան, 90․ Օլեգ Պոլյակով։
Պահեստայիններ՝ 24․ Արսեն Բեգլարյան, 22․ Մխիթար Ումրեյան, 6․ Արման Ղազարյան, 31․ Իվան Զոտկո, 34․ Էրիկ Փիլոյան, 35․ Ռաֆայել Կարիոկա, 36․ Խարիտոն Այվազյան, 23․ Արաս Օզբիլիզ, 25․ Դրաման Սալու, 33․ Մարկոս Ժունիոր, 13․ Դմիտրո Խլյոբաս, 15․ Մաքսիմ Մայրովիչ, 18․ Լեոն Սաբուա։

БОЕВАЯ НИЧЬЯ В МАТЧЕ С «АРАРАТ-АРМЕНИЕЙ»
В рамках центрального матча 28-го тура Fastex Премьер-лиги Армении «Урарту» в гостях сыграл с футбольным клубом «Арарат-Армения». Матч завершился боевой ничьей со счетом 2-2. В составе нашей команды отличились Арас Озбилиз и Нарек Григорян, а в составе гостей голы забили Артур Серобян и Йенне Тентон.
Стоит отметить, что в этом чемпионате команды встречались трижды. Наши ребята добились успеха в двух матчах, выиграв обе игры со счетом 1-0, а в одном матче «Арарат-Армения» победила со счетом 3-0.
С первых же минут первого тайма на поле шла очень напряженная борьба. Обе команды отличались опасными атаками. Футболисты «Урарту» в основном контролировали мяч, а соперник действовал на контратаках. Наши ребята в основном пытались атаковать с флангов, но решающий пас не достигал цели.  На 32-ой минуте матча футболисты «Арарат-Армении» заработали право на сомнительный штрафной в опасной позиции. Подошедший к мячу Артур Серобян точным ударом со стандарта открыл счет матча. После пропущенного мяча наши ребята до перерыва осадили штрафную площадь соперника. Угочукву Иву отличился двумя дальними ударами на последних минутах. Первый пролетел мимо ворот, а второй попал в перекладину.
С начала второго тайма «Урарту» продолжал иметь территориальное и игровое преимущество. Наша команда регулярно угрожала воротам Всеволода Ермакова, но как в первом тайме, так и во втором: атаковал «Урарту», а успеха добились футболисты «Арарат-Армения». Йенне Тентон удвоил преимущество своей команды со второй попытки. Казалось, все кончено, но наши ребята боролись до последних секунд. Дмитрий Гунько внес ряд изменений, выведя на поле и Араса Озбилиза. Опытный футболист сразу же активизировался в центре поля и на 86-ой минуте матча, получив мяч от Нарека Григоряна, фантастическим ударом с 30 метров сократил разницу в счете. Этого оказалось недостаточно и подопечные Дмитрия Гунько продолжали атаковать изо всех сил. На 5-ой добавленной минуте Нарек Григорян, получив мяч от Озбилиза, дальним ударом сравнял счет, забив свой 8-ой гол в этом чемпионате. Матч закончился боевой ничьей со счетом 2-2.
Добавим, что в следующем туре «Урарту» дома примет футбольный клуб «Ширак». Матч состоится 27-го апреля на стадионе Урарту и начнется в 17:00.
«АРАРАТ-АРМЕНИЯ» - «УРАРТУ» 2-2
1-0 Артур Серобян (32'), 2-0 Йенне Тентон (69'), 2-1 Арас Озбилиз (86'), 2-2 Нарек Григорян (90+5')
«АРАРАТ-АРМЕНИЯ»: 45. Всеволод Ермаков, 2. Гильерме де Соуза, 3. Хосе Буэно, 88. Уилфрид Эза, 10. Армен Амбарцумян (к), 19. Карен Мурадян, 9. Артур Серобян, 15. Тентон Йенне, 16. Эдгар Григорян, 32. Карлос Перес, 12. Амос Нонди Обьеро.
Запасные: 1. Айк Хачатрян, 33. Дмитрий Абакумов, 18. Артем Аванесян, 5. Давид Тертерян, 20. Алвин Тера, 14. Майлсон Лима, 21. Соломон Удо, 8. Геворг Казарян, 55. Акоп Акопян, 29. Джесси Анила, 27. Таофик Джибрил, 25. Драган Ловрич, 17. Хилари Зухвак.
«УРАРТУ»: 42. Александр Мелихов, 2. Нана Антви, 67. Вадим Парамонов, 4. Евгений Цымбалюк, 88. Жирайр Маргарян (к), 8. Угочукву Иву, 9. Нарек Агасарян, 27. Давид Хурцидзе, 21. Нарек Григорян, 10. Карен Мелконян, 90. Олег Поляков.
Запасные: 24. Арсен Бегларян, 22 Мхитар Умреян, 6. Арман Казарян, 31. Иван Зотько, 34. Эрик Пилоян, 35. Рафаэль Кариока, 36. Харитон Айвазян, 23. Арас Озбилиз, 25. Драман Салу, 33. Маркос Жуниор, 13. Дмитро Хльобас, 15. Максим Майрович, 18. Леон Сабуа.