ԴՄԻՏՐԻ ԳՈՒՆԿՈ. «ԿԱՐԾՈՒՄ ԵՄ՝ ՄԵՆՔ ՃԻՇՏ ՈՒՂՂՈՒԹՅԱՄԲ ԵՆՔ ՇԱՐԺՎՈՒՄ»
«Ուրարտուի» գլխավոր մարզիչ Դմիտրի Գունկոն երկարաձգեց ակումբի հետ գործող պայմանագիրը մինչ 2026 թվականը։ Մասնագետը հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ պատասխանեց լրագրողների հարցերին․
«ՈՒՐԱՐՏՈՒՈՒՄ» ՁԵՌՔ ԲԵՐԱԾ ՓՈՐՁԻ ՈՒ ԳԼԽԱՎՈՐԱԾ ՆԱԽՈՐԴ ԱԿՈՒՄԲՆԵՐԻ ՀԵՏ ՏԱՐԲԵՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
«Այս ակումբը տարբերվում է նրանով, որ ինձ հետ երկարաձգեց պայմանագիրը ևս մեկ տարով, ավելի ճիշտ՝ մեկ տարի աշխատելուց հետո, բայց, իհարկե, սա նախևառաջ վստահություն է։Դա այն ենթակառուցվածքներն են, որն ունի ակումբը, այն երիտասարդ ֆուտբոլիստները, որոնք առաջընթաց են ապրում թիմում, դա այն փիլիոփայությունն ու քաղաքականությունն է, որը կա ակումբում, ու այդ ամենը ուղղված է հայկական ֆուտբոլի զարգացմանը»։
ԵՐՐՈՐԴ ՏԱՐԻՆ ԱՆԸՆԴՄԵՋ ՏԱՐԲԵՐ ԹԻՄԵՐԻ ՀԵՏ ՉԵՄՊԻՈՆԱԿԱՆ ՊԱՅՔԱՐ ՄՂԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Ձեռքբերումների մասին խոսելը դեռ զուր է, երեք թիմերի հետ էլ մենք՝ մեր մարզչական շտաբը, ամենաբարձր տեղերի համար է պայքարում, ճանապարհները տարբեր են, թիմերը տարբեր են, ու այն փորձը, որը մենք կուտակում ենք, օգնում է մեզ զարգանալ ու զարգացնել ֆուտբոլիստներին, ու ամեն անգամ մեզ դարձնում է ավելի ուժեղ, հույս ունեմ մեր ձեռք բերած փորձը կօգնի նպատակներին հասնել»։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒՈՒՄ» ԱՆՑԱԾ ՃԱՆԱՊԱՐՀԻ ՈՒ ՈՐՊԵՍ ԱՌԱՋԸՆԹԱՑ՝ ՀԱՋՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
«Դա, նախևառաջ, նոր ֆուտբոլիստների՝ Հայաստանի հավաքականում հայտնվելն է։ Երևի մարզչի ու նրա շտաբի համար սա որոշակի չափանիշ է, կարծում ենք, որ մարզիչներն աշխատում են խաղացողների զարգացման վրա, և միանշանակ, զարգացնելով նրանց՝ հասնում արդյունքի։ Դա սիմբիոզ է, երկու տարբեր բաներ են, որոնք անբաժանելի են մեր տեսանկյունից, ու ես կարծում եմ, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում»։
ՄՐՑԱՇՐՋԱՆԻ ՎԵՐՋԻՆ ՀԱՏՎԱԾԻ ՈՒ ՊԱՅՔԱՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Պատրաստվում ենք ամեն օր, սովորական ռեժիմով, հասկանում ենք որ առաջնության վերջնամասը թեժ է լինելու, ու թիմն ամբողջովին մարտական է տրամադրված ու պատրաստ է խաղալ ու հաղթել մնացած խաղերում»։
ԳԱՎԱԹԱՅԻՆ ԱՌԱՋԻԿԱ ԵԶՐԱՓԱԿՉԻ ՄԱՍԻՆ
«Այո, ամսի 13-ին Հայաստանի գավաթի եզրափակիչն է, մենք, միանշանակ, լրջորեն ենք պատրաստվում այդ խաղին, դա պայքար է տիտղոսի համար։ «Շիրակի» հետ արդեն 4 հանդիպում անցկացրել ենք, բայց միևնույն ժամանակ գիտակցում ենք, որ գավաթային խաղերը բավական անկանխատեսելի են, հետաքրքիր, որտեղ որոշվում է ամեն ինչ մեկ խաղում, ու դա եզրափակիչն է։ Անհամբերությամբ սպասում ենք, մենք վայելում ենք պահը, մենք եզրափակչում ենք, սպասում ենք խաղին։ Մրցակցին էլ, իհարկե, ուսումնասիրում ենք, գիտենք նրան, ինչպես նա գիտի մեզ, այնպես որ, շատ հետաքրքիր խաղ է սպասվում»։
ԱԿՈՒՄԲԻ ՓԻԼԻՍՈՓԱՅՈՒԹՅԱՆ ՈՒ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԽԱՂԱՑՈՂՆԵՐԻՆ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ ՏԱԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Ընթացիկ մրցաշրջանում նույնպես տրանսֆերներ ունեցանք, եղան ձեռքբերումներ, մենք գիտենք թիմի փիլիսոփայությունը, և ինչպես արդեն նշեցի, Հայաստանի ազգային հավաքական «Ուրարտուից» հրավիրվեցին 4 ֆուտբոլիստներ, նաև Նարեկ Գրիգորյանը 5-րդն էր, նա մարզվեց բաց մարզման օրը, դա է հենց խոսում թիմի փիլիսոփայության մասին, այն չի փոխվելու։ Ինչպես և տրանսֆերներ եղան մինչ այդ, կլինեն նաև հաջորդ տարի, դա բնական սպորտային գործընթաց է»։

ДМИТРИЙ ГУНЬКО: «Я СЧИТАЮ, ЧТО МЫ ДВИГАЕМСЯ В ПРАВИЛЬНОМ НАПРАВЛЕНИИ»
Главный тренер команды Дмитрий Гунько продлил контракт с футбольным клубом «Урарту» до 2026 года. Специалист на пресс-конференции ответил на вопросы журналистов.
О НАКОПЛЕННОМ ОПЫТЕ В «УРАРТУ» И РАЗНИЦЕ РАБОТЫ В ПРЕДЫДУЩИХ КЛУБАХ
«Этот клуб отличается от других тем, что продлил со мной контракт на второй год. Ну, естественно, это прежде всего доверие, это инфраструктура, которая есть у клуба, это молодые футболисты, которые прогрессируют в клубе, это философия и политика, которая есть в клубе - и все это направлено на развитие армянского футбола»․
О БОРЬБЕ ЗА ЧЕМПИОНСТВО ТРЕТИЙ ГОД ПОДРЯД
«Еще рано говорить о каких-либо достижениях. Наш тренерский штаб всегда борется за самые высокие места. Все пути всегда разные, команды разные, и этот опыт, который мы накапливаем, он помогает нам развиваться и помогает развивать футболистов, он каждый раз делает нас сильнее, и очень надеюсь, что наш приобретённый опыт поможет в достижении цели».
О ПРОЙДЕННОМ ПУТИ В «УРАРТУ» И ПРОГРЕССЕ
«Появление новых футболистов в составе сборной Армении, наверное для тренера, для тренерского штаба. Для нас это является неким критериям. Мы считаем, что тренеры работают на развития игроков и естественно развивая игроков достигается результата. Это такой симбиоз, эти вещи на наш взгляд неотделимы, и я считаю, что мы двигаемся в правильном направлении».
О ПОСЛЕДНЕЙ ЧАСТИ ЧЕМПИОНАТА
«Мы готовимся каждый день в обычном режиме. Мы понимаем, что концовка чемпионата будет жаркой, и команда полностью в боевом состоянии и готова играть и выигрывать в оставшихся матчах».
О ПРЕСТОЯЩЕМ ФИНАЛЕ КУБКА АРМЕНИИ
«Да, у нас 13-го мая финал Кубка Армении и, естественно, мы серьезно готовимся к этой игре. Это борьба за трофей, мы уже сыграли 4 матча с командой «Ширак», но мы также осознаем, что кубковые матчи достаточно непредсказуемы, интересны, все решается в одном матче. Мы с нетерпением ждем этого финала, мы наслаждаемся моментом. Естественно мы изучаем соперника, мы знаем его также, как и он знает нас. Думаю, будет очень интересный матч».
О ФИЛОСОФИИ КЛУБА И ШАНСЕ ДЛЯ МОЛОДЫХ ФУТБОЛИСТОВ
«У нас в текущем сезоне были трансферы и были приобретения, мы знаем философию клуба и, как я уже отметил, сборная Армении из команды «Урарту» вызвала 4 футболиста плюс Нарека Григоряна, который тренировался в день открытой тренировки. Это говорит о философии клуба, и она не будет меняться. Трансферы как были, так и, естественно, будут и в будущем сезоне, поэтому это естественный спортивный процесс».