ԴՄԻՏՐԻ ԳՈՒՆԿՈՅԻ ԵՎ ՆԱՐԵԿ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆԻ ՆԱԽԱԽԱՂԱՅԻՆ ԱՍՈՒԼԻՍԸ
«Ֆարուլի» հետ պատասխան խաղից առաջ կայացավ մեր թիմի գլխավոր մարզիչ Դմիտրի Գունկոյի ու Նարեկ Գրիգորյանի նախախաղային ասուլիսը, որի ժամանակ լրագրողներն իրենց հարցերն ուղղեցին նրանց։
ՆԱՐԵԿ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆ
Նախապատրաստական լավ փուլ ենք անցել մինչ Եվրագավաթների ու առաջնության սկսվելը, շատ լավ մարզավիճակում եմ գտնվում ու պատրաստ եմ ամբողջական հանդիպում անցկացնել, անում ենք առավելագույնը, որպեսզի վերականգնվենք ամեն խաղից հետո՝ չնայած դրանք իրար շատ մոտ են: Մեկնարկել է նաև Հայաստանի Պրեմիեր լիգան, անում ենք ամեն հնարավորը ամեն խաղին 100%-ով պատրաստ լինելու համար:
«ՖԱՐՈՒԼԻ» ՄԱՍԻՆ
«Թիմի հետ 1 խաղ արդեն անցկացրել ենք ու բավական ծանոթ ենք նրանց, արդեն հասկացել ենք՝ ինչ մարտավարությամբ են խաղում, որոնք են թիմի ուժեղ ու թույլ կողմերը, բայց շարունակում ենք վերլուծել թիմին՝ արդեն դիտելով մեր խաղի տեսանյութերը: Նրանց ուժեղ կողմերից մեկը լավ հակագրոհներն են, որը տեսանք երկրորդ խաղակեսում, փորձելու ենք այնպես անել, որ ավելի շատ օգտագործենք մեր ուժեղ կողմերն ու անցնենք հաջորդ փուլ»:
ԱՌԱՋԻՆ ԽԱՂԻ ՎԵՐՋՆԱՄԱՍՈՒՄ ԹԻՄԻ ՊԱՍԻՎ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Կարծում եմ՝ որևէ ֆիզիկական խնդիր չունենք, քանի որ «Զրինսկիի» հետ պատասխան խաղն ապացուցեց, որ թիմը կարող է 120 րոպե բարձր մակարդակով խաղալ, թելադրել խաղն ու որոշել դրա տեմպը: Այս անգամ ավելի շատ ճանապարհն էր երկար, ըստ իս պատճառը դրանում էր, որ այն հոգնեցրել էր թիմին»:
ԴՄԻՏՐԻ ԳՈՒՆԿՈ
«ՈՒՐԱՐՏՈՒԻ»՝ ՈՉ ՍՏԱԲԻԼ ԱՌԱՋԻՆ ԵՎ ԵՐԿՐՈՐԴ ԽԱՂԱԿԵՍԵՐ ԱՆՑԿԱՑՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Չէի խառնի բոլոր 4 խաղերը, քանի որ մրցակիցները, որոնց հետ մենք խաղացել ենք, բոլորը տարբեր էին: Այլ բան է մրցակցին ուսումնասիրել տեսանյութերով, այլ է, երբ հանդիպում ես նրան դեմ առ դեմ, այդ դեպքում կարող ես հասկանալ՝ ինչ փոփոխություններ արժե կատարել ընդմիջմանը»:
ԹԻՄՈՒՄ ԱՌԿԱ ՎՆԱՍՎԱԾՔՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Կարեն Մելքոնյանի վնասվածքի մասին լուրը հուսադրող չէ. Նրա մոտ խաչաձև կապանի կտրվածք է, ուստի վիրահատության կարիք կլինի, և կսպասենք նրան 6 ամսից:
Պերիշան «Զրինսկիի» հետ տնային խաղում ոտքը սխալ դրեց, որից հետո ոսկորները չդիմացան ու կոտրվածք եղավ: Էդուարդոն այսօրվանից ընդհանուր խմբում է մարզվում, Մոգիլևեցին հարկադված փոխարինեցինք «Ֆարուլի» հետ խաղի 9-րդ րոպեին, լուրջ չէ, նա վերականգնվում է: Սերգեյ Մկրտչյանին էլ արդեն սպասում ենք ընդհանուր խմբում, նա վերականգնվելու ճանապարհին է, իսկ ինչ վերաբերում է Սանոգոյին, վնասվածքը մկանային է, որը ստացավ «Զրինսկիի» հետ առաջին խաղի վերջնամասում»:
ԹԻՄԻ ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ՎԻՃԱԿԻ ՈՒ «ՖԱՐՈՒԼԻ» ԴԵՄ ԱՌԱՋԻՆ ԽԱՂՈՒՄ ՀՈԳՆԱԾՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
«Ես կարծում եմ, որ դա կապված էր նրա հետ, որ մենք փոփոխություններ կատարեցինք ու ֆուտբոլիստների համար դժվար էր մտնել այդ տեմպի մեջ, ուստի լինում էր ժամանակահատված, երբ մենք առանց գնդակի էինք մնում: Այդ ինտենսիվության պակասը զգացվում էր հատկապես պաշտպանությունում»:
ՍՏԱՆԴԱՐՏՆԵՐԸ՝ ՈՐՊԵՍ ԶԵՆՔ
«Այն ստանդարտները, որոնք եղան «Զրինսկիի» մոտ, երևի չեն լինի, նրանք սիրում են ցածրից խաղարկել գնդակը, բայց մենք պատրաստվում ենք, հասկանում ենք՝ ինչպես են նրանք դա իրացնելու: Խոտածածկի հետ կապված՝ կարծում եմ՝ այն նույնն է լինելու երկու թիմերի համար»:
ՄԱՐԶՉԻ ՈՒ ԹԻՄԻ՝ ԱՅԼ ՍԽԵՄԱՅԻ ԱՆՑՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Արարատ-Արմենիան գլխավորելու ժամանակ մենք խաղում էինք 4-3-3 սխեմայով և չէինք փոխում այն. զբաղեցրինք երկրորդ հորիզոնականը: Եթե ուշադիր եք հետևում «Ուրարտուի» ելույթներին, ապա նկատած կլինեք, որ թիմը կարողանում է հարմարվել մրցակցի խաղաոճին, և հենց դա մեզ հասցրեց այն հաղթանակին, որն ունեցավ «Ուրարտուն» նախորդ մրցաշրջանում: Այդպես մենք ի ցույց ենք դնում մեր ուժեղ կողմերը՝ չփոխելով խաղի սկզբունքը: Այս պահին մենք ունենք վնասվածք ստացած շատ ֆուտբոլիստներ, իսկ այս դեպքում ովքե՞ր են փոխարինելու նրանց, եթե մենք չցանկանանք փոխել սխեման»:
ԺԻՐԱՅՐ ՄԱՐԳԱՐՅԱՆԻ ՈՒ ՆԱՆԱ ԱՆՏՎԻԻ՝ ՆՈՐ ՍԽԵՄԱՆԵՐԻՆ ՀԱՐՄԱՐՎԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Տարբեր ֆուտբոլիստներ տարբեր կերպ են հարմարվում տվյալ սխեմաների: Եթե խոսենք Ժիրայր Մարգարյանից, ապա նրան ավելի հարմար է, երբ իր առջև ունի ֆուտբոլիստ, իսկ Նանա Անտվիի համար էական տարբերություն չկա, թե որ դիրքում կխաղա նա»:

ПРЕДМАТЧЕВАЯ ПРЕСС КОНФЕРЕНЦИЯ ДМИТРИЯ ГУНЬКО И НАРЕКА ГРИГОРЯНА
Перед матчем против футбольного клуба «Фарул» состоялась предматчевая пресс-конференция главного тренера нашей команды Дмитрия Гунько и нападающего Нарека Григоряна.
НАРЕК ГРИГОРЯН
О ФИЗИЧЕСКОЙ ФОРМЕ
«Прошли хороший подготовительный этап перед еврокубками и чемпионатом. Находимся в хорошей физической форме и готовы к предстоящему матчу. Делаем все возможное, чтобы восстановиться после последнего матча. Начался и чемпионат Армении, так что делаем все возможное, чтобы быть готовыми на 100%».
«С соперником один матч сыграли и уже хорошо знаем их. Мы уже поняли какой тактикой они играют, знаем их сильные и слабые места, но мы продолжаем анализировать их уже смотря видео из нашего матча. Один из сильных сторон соперника — быстрые контратаки, которые мы увидели во втором тайме. Сделаем все возможное, чтобы показать наши сильные стороны и продолжить путь».
О ПАСИВНЫХ ДЕЙСТВИЯХ В КОНЦОВКЕ ПЕРВОГО МАТЧА
«Думаю, что у нас нет физических проблем, потому что ответная встреча Ус «Зриньски» это показала. Команда умеет 120 минут играть на высоком уровне, диктовать ход игры и решать темп. В этот раз путь был долгим и думаю, что проблема была в этом — команда устала».
ДМИТРИЙ ГУНЬКО
О НЕСТАБИЛЬНЫХ ДВУХ ТАЙМАХ В МАТЧАХ «УРАРТУ»
«Я бы не сравнил эти 4 матча, потому что соперники, с которыми мы сыграли были разными. Другое дело изучать соперника через видео, а другое изучать соперника видя его, тогда можно понять какие изменения нужно сделать».
О ТРАВМАХ В КОМАНДЕ
«Новости о Карене Мелконяне не утешительные— у него разрыв крестообразных мышц. Нужна будет операция и я думаю мы его увидим на поле через 6 месяцев.
Периша в матче с «Зриньски» не правильно поставил ногу в борьбе, после чего кости не сдержались и был перелом. Эдуардо с сегодняшнего дня тренируется с общей командой, Могилевец был заменен в первом матче против «Фарул», на 9-ой минуте матча. Не серьезно, он восстанавливается. Сергея Мкртчяна тоже ждем в общей группе, он тоже восстанавливается, а про Саного — травма мышечная, которую он получил в матче против «Зриньски»».
О ФИЗИЧЕСКОМ СОСТОЯНИИ КОМАНДЫ И УСТАЛОСТИ В ПЕРВОМ МАТЧЕ
«Я думаю, что это было связано с заменами, которые мы сделали и для футболистов было сложно войти в темп матча, поэтому был промежуток, когда мы были без мяча. Эта интенсивность была видна в защите».
О НОВОЙ СХЕМЕ КОМАНДЫ
«В команде «Арарат-Армения» мы играли со схемой 4-3-3 и не меняли ее. Мы заняли второе место. Если вы внимательно следите за выступлениями «Урарту», тогда вы бы заметили, что команда умеет приспособится к сопернику, и именно это помогло нам иметь тот результат, который был у «Урарту». Так мы показываем наши сильные стороны — не меняя структуру игры. Сейчас у нас есть много травмированных футболистов, а в таком случае кто будет их менять?».
О ПРИСПОСОБЛЕНИИ ЖИРАЙРА МАРГАРЯНА И НАНА АНТВИ НА НОВЫХ ПОЗИЦИЯХ
«Разные футболисты по разному приспосабливаются к схемам. Если говорить о Жирайре Маргарян, то ему удобнее играть, если впереди есть футболист, а для Нана Антви нет разницы где играть».