ԴԵՆԻՍ ԳԼՈՒՇԱԿՈՎ․«ՊԵՏՔ Է ՏԵՍՆԵՆ՝ ԻՆՉ ՄԵԾ ՑԱՆԿՈՒԹՅԱՄԲ ԵՄ ԴՈՒՐՍ ԳԱԼԻՍ ԽԱՂԱԼՈՒ ՈՒ ԻՆՉՊԵՍ ԵՄ ՄԱՐԶՎՈՒՄ»
«Ուրարտուի» նորեկ ռուս կիսապաշտպան Դենիս Գլուշակովը մեծ հարցազրույց է տվել ակումբի մամուլի ծառայությանը՝ խոսելով Հայաստան տեղափոխության, կարիերայի, խաղընկերների ու այլ թեմաների մասին․
ՄԻՆՉ «ՈՒՐԱՐՏՈՒ» ՏԵՂԱՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՆՑԿԱՑՐԱԾ ԿԱՐԻԵՐԱՅԻ ՄԱՍԻՆ
«Նախևառաջ շնորհակալ եմ հյուրընկալության համար, մեծ կարիերա է եղել, բայց այն դեռ չի ավարտվում, միայն շարունակվում է՝ այս պահին «Ուրարտուի» հետ։ Դժվար է ասել՝ որ ֆուտբոլիստն է եղել լավագույնը, որովհետև շատ են եղել, խաղացել եմ մակարդակով բարձր ֆուտբոլիստների հետ, Ռուսաստան էլ շատ ֆուտբոլիստներ են եկել, որոնք բարձր մակարդակի վրա են խաղացել, դժվար է առանձնացնել։ Իմ ամենասիրելի ֆուտբոլիստը Զինեդին Զիդանն է եղել։
Դա ընկերական խաղ էր Աշխարհի առաջնությունից առաջ, խաղը «Լուժնիկիում էր»՝ Ուսաստանի և Արգենտինայի հավաքականների միջև, այդպես էլ փոխանակվեցինք մարզաշապիկներով Մեսսիի հետ, այն հիմա տանն է սև օրվա համար։ Նրա մարզաշապիկները բավական թանկ արժեն, եթե ինչ-որ բան պատահի, կարելի է վաճառել այն»։
ՖՈՒՏԲՈԼԱՅԻՆ ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ ՏԱՐԻՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Պրովոկացիոն հարց է՝ որ թիմում էին լավագույն տարիներս։ Իհարկե, մի կողմից «Լոկոմոտիվը», որովհետև նրա կազմում սկսել եմ հանդես գալ Պրեմիեր լիգայում, մյուս կողմից՝ «Սպարտակի» կազմում չեմպիոն եմ դարձել, տիտղոսներ եմ նվաճել, Սուպերգավաթը, ավելի շատ ընդգրկվել եմ հավաքականի կազմ, հանդես եմ եկել այնտեղ, այնպես որ «Սպարտակն» այն թիմն է, որին երկրպագել եմ մանկուց, ու իմ երազանքն իրականացավ, որ ես խաղացի այնտեղ, բացի այդ՝ եղա ավագն ու հաղթել, բարձրացնել գավաթն այդ 16 տարիների ընթացքում, շատ թանկ է։
Ինչու՞ են քիչ լսել իմ մասին, գոլեր եմ խփել, խաղացել եմ, բայց վերջին տարին, այո, ավելի մթագնած ստացվեց, քանի որ մի առաջարկի էի սպասում, որը չստացվեց, հետո ընտանեկան պատճառներ եղան, պետք էր տանը մնալ, երեխաս ծնվեց, դասավորվեց այդպես։ Ամեն դեպքում ես խաղացել եմ ֆուտբոլ, ուզել եմ խաղալ ու խաղում եմ, հույս ունեմ՝ կօգնեմ «Ուրարտուին»։
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ՀԻՇՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Ինչպիսի հիշողություններ ունեմ Հայաստանում...հավաքականով եմ այստեղ եղել, չեմ հիշում երբ էր, կարծեմ՝ 2012 թվականն էր, ընտրական փուլի ժամանակ, բայց հիշում եմ, կնոջս հետ էի խոսում, ասացի՝ ավտոբուսով գնալիս ինձ թվաց, որ Հայաստանը շատ գեղեցիկ է, տեսարժան վայրեր կան, սիրուն քաղաք է, բայց մեր բախտը երևի բերեց լինել կենտրոնում, ու այդպես էր տպավորվել, որ կենտրում շատ գեղեցիկ էր։ Ոչ մի տեղ առայժմ չեմ եղել, ոչինչ դեռ չգիտեմ, չեմ կարող պատմել, առաջիկայում ժամանակ կլինի, ազատ օրեր կլինեն ու մեծ հաճույքով դուրս կգամ, կնայեմ, այնտեղ սարեր էլ կան, ամեն դեպքում ես սիրում եմ գնալ ու նայել»։
«Ամեն ինչ շատ արագ ստացվեց։ Առաջին անգամ էր, որ պայմանագիր էի ստորագրում այդպես արագացված կերպով։ Նախ, Դոլգովը եկավ այստեղ, զրուցեցինք նրա հետ, ասաց, որ եթե տարբերակ չլինի, արի, գիտես մարզչին, նախագահին, միասին աշխատել եք։ Պատասխանեցի, որ միայն հետաքրքիր տարբերակ չլինելու դեպքում չէ, որ կգամ, լավ առաջարկ է, Հայաստան, չեմպիոնական թիմ է, հետո արդեն զանգահարեց Ջևան Կրիկորովիչը, զրուցեցինք նրա հետ, ասեց ունես 10-15 րոպե, որովհետև տրանսֆերայն պատուհանը շուտով փակվում է, առջևում «Փյունիկի» հետ խաղն է, շատ կարևոր, այնպես որ եթե որոշես, արի։ Կինս տուն եկավ, արագ խոսեցինք, ասաց՝ տեսնում եմ, որ ուզում ես խաղալ, ասացի այո, ասաց ուրեմն գնա, ինչ-որ մեդալ կամ տիտղոս էլ կբերես։ Այդպես արագ պատրաստվեցի, գնացի Շերեմետևոյի օդանավակայան, արագ ստորագրեցի պայմանագիրը, ուղարկեցի այստեղ, առավոտյան բուժզննումն անցա ու արդեն խաղացի։ Այնպես որ ամեն ինչ շատ արագ է տեղի ունեցել»։
ԳՈՒՆԿՈՅԻ ՀԵՏ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Իհարկե, ծանոթ եմ մարզչի հետ, նա աշխատել է «Սպարտակում», նույնիսկ կատարել է գլխավոր մարզչի պարտականությունները, վաղուց ծանոթ ենք, լավ հարաբերություններ ունենք նախևառաջ՝ որպես մարզիչ ու խաղացող։ Գիտեմ իր կարիերան նաև, երբ «Սպարտակում» երիտասարդ ֆուտբոլիստներին էր մարզում, ավելի շատ մարդկային հարաբերություններ են դեր խաղացել և ակումբի նախագահի հետ, և մարզչի, և որ խաղացողներ կան այստեղ։ Սա Պրեմիեր լիգա է, թիմը չեմպիոնական է, երևի սա դեր խաղաց, բայց ամենակարևորն այն է, որ ես ուզում եմ էլի խաղալ, ինձ հետաքրքիր է այստեղ այն, որ խաղերը շատ են, ոչ մի տեղ չես կարող գնալ կամ մեկնել, ամեն 3-4 օրը մեկ խաղ է, բայց ֆուտբոլիստի համար էլ ամենակարևորն է, որ նա խաղա ֆուտբոլ, քիչ մարզվել ու շատ խաղալ»։
ԱՐԱՍ ՕԶԲԻԼԻԶԻ ՀԵՏ ԿԱՊԻ ՄԱՍԻՆ
«Այո, մենք Արասի հետ մենք վաղուց ենք ծանոթ։ Այո, ես հարցրել եմ թիմն ինչպես է, ես գիտեի, որ «Ուրարտուն» հաղթել է, հետևում էի, տեսել եմ չեմպիոնական նկարները։ Հարցրել եմ, նա էլ ասել է, որ բազան լավն է, մթնոլորտը նույնպես, եղանակը լավն է, ասաց նաև, որ այստեղ է լինելու, ինձնից ոչ հեռու, այնպես որ արի, եթե հնարավորություն կա, օգնիր թիմին քո փորձով,  ճիշտ է, այս պահին առաջին տեղով չենք գնում, բայց կան բոլոր շանսերը, այդպես ընկերաբար զրուցել ենք»։
ԹԻՄՈՒՄ ՀԵՇՏ ՆԵՐԳՐԱՎՎԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Ինչ վերաբերում է թիմի խաղոճին, կասեմ, որ ոչ մի նոր բան ինձ համար չկա, ես հասկանում էի մարզչի պահանջները, նրա յուրահատկությունն ու խաղի կառավարումը։ Դժվար չի եղել ինձ ներգրավվել կոլեկտիվում, ու մարզչի խաղային համակարգ։ Կարծում եմ հունի մեջ կընկնեմ հեշտ, որովհետև երևում է տեխնիկապես զարգացած ֆուտբոլ է, բոլորը կենտրոնացած են, խաղային համագործակցություն, շատ հետաքրքիր պահեր կան: Ոչ մի նոր բան չկա, բայց նաև հետաքրքիր է։ Դա այն է, ինչ պետք է ֆուտբոլիստին»:
«ՓՅՈՒՆԻԿԻ» ՀԵՏ ԽԱՂԻ ՈՒ ԱՌԱՋՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱԿԱՐԴԱԿԻ ՄԱՍԻՆ
«Հայկական ֆուտբոլի մակարդակը․․ դժվար է ինձ համար դատել հիմա, քանի որ դեռ առաջին խաղն է, հաջորդը խաղալու ենք «Շիրակի» հետ, վերջին տեղում է որքան գիտեմ, այսինքն առաջին ու վերջին տեղերի թիմեր, կարելի կլինի գնահատել, բայց ես լսել եմ, որ նրանք էլ այդքան հեշտ մրցակից չեն, բայց ամենակարևորըն ու գլխավորը թիմում տղաների տրամադրվածությունն է յուրաքանչյուր խաղին, ոչ միայն «Փյունիկի» ու «Արարատի» դեմ, այլև մնացած բոլոր խաղերում։ Եթե ուզում ենք հասնել ինչ-որ բանի, ուրեմն պետք է հաղթենք բոլոր խաղերում․ դա ամենակարոևրն է։ Իսկ ավելի ուշ՝ 3-5 տուր հետո արդեն կասեմ՝ ինչպիսի մակարդակ է, կհասկանամ՝ ինչպիսի առաջնություն է։
Ամեն դեպքում, այն հեշտ չէ, նորից եմ կրկնում՝ խաղերը շատ են, տղաները հոգնելու են։ Մեծ մրցակցություն կա թիմում, շատ ֆուտբոլիստներ ունենք, որոնք խաղում են, որոնք չեն խաղում, բայց ինչ-որ մեկը դուրս է գալու փոխարինման ու օգնելու է։
ԻՐ ՄԱՐԶԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ
«Կարծում եմ՝ մարզավիճակս վատը չէ, մարզահագուստս էլ գեղեցիկ է՝ «Ուրարտուի»։ Ես կարծում եմ, որ «Փյունիկի» հետ խաղում դուրս եկա դաշտ, երբ 10 հոգով էինք, վազել եմ լավ, վատ ցուցանիշներ չեմ գրանցել։ Մարզիչն էլ երեկ ասաց, որ վատ չեմ վազել, բայց հաջորդին կարծում եմ՝ ավելի շատ կկարողանամ խաղալ, որովհետև շատ արագ ու անսպասելի հայտնվեցի այստեղ, պարզ կլինի։ Մեկ խաղակես անցկացրի, կուզեի 90 անցկացնել ու հետո արդեն գնահատել մարզավիճակս։
Հավաք եմ անցկացրել «Ռոստով» ֆուտբոլային ակումբի հետ, որն ամենավազող թիմն է, երիտասարդ, Ռուսաստանում ֆուտբոլի շատ ինտենսիվ արագությամբ, ամենից շատ են անում արագացումներ, ինձ համար հաճելի էր նրանց հետ մարզվել, մարզավիճակ հավաքել ու գնահատել ինքս իմ մակարդակը, թե ինչքանով եմ պատրաստ, կասեմ, որ պատրաստ եմ»։
Ի՞ՆՉ ՊԵՏՔ Է ՍՊԱՍԵՆ ԵՐԿՐՊԱԳՈՒՆԵՐԸ
«Թիմի խաղից՝ հաղթանակ, ամենակարևորը։ Ես կարող եմ ցանկանալ, որ որքան հնարավոր է շատ երկրպագուներ գան, թիմի կողքին լինեն ու այդ ժամանակ մենք բոլորս միասին ավելի լավ արդյունք ցույց կտանք։ Իսկ ես միայնակ  ինչ-որ յուրահատուկ չեմ, դաշտում ես մյուսների նման եմ, կարող եմ օգնել իմ ցանկությամբ ու աշխատասիրությամբ։ Այդ դեպքում մեզ մոտ ինչ-որ բան կստացվի, կլինեն մեծ արդյունքներ»:

ДЕНИС ГЛУШАКОВ: «ОНИ ДОЛЖНЫ УВИДЕТЬ, С КАКИМ ЖЕЛАНИЕМ Я ИГРАЮ И ТРЕНИРУЮСЬ»
Российский новичок «Урарту» Денис Глушаков дал интервью пресс-службе клуба, котором поговорил про переход в «Урарту», карьеру, товарищах по команде и на другие темы.
О КАРЬЕРЕ ПЕРЕД ПЕРЕХОДОМ В «УРАРТУ»
«Спасибо, прежде всего за гостеприимство. Да, у меня была большая карьера, которая еще не заканчивается, она только продолжается, а сейчас с «Урарту». Лучшего футболиста, против которого я играл сложно назвать, потому что их было много. Я играл с хорошими по уровню, ведущими футболистами мирового уровня, да и в России много футболистов приезжало, которые играли на высоком уровне и мне так сложно определить. Но, если говорить о любимом футболисте, то им всегда был Зинедин Зидан.
ОБ ОБМЕНЕ ФУТБОЛКАМИ С МЕССИ
«Ну это был товарищеский матч, перед Чемпионатом Мира 2022 года, матч на стадионе «Лужники», был перерыв и так мы обменялись футболками с Лео. Она у меня дома лежит, в сейфе на черный день, на всякий случай. Его футболки продают за очень дорого. Иногда в шутку говорю, что, если что-то случится, можно ее всегда продать».
Օ ЛУЧШИХ ГОДАХ В ФУТБОЛЕ
«Провокационный вопрос, о том где были мои лучшие годы. Конечно, с одной стороны «Локомотив» – это тоже мой дом, потому что там я начал играть в Премьер-лиге, они мне все дали, а с другой стороны – «Спартак», где я выиграл чемпионство и завоевал титулы, Суперкубок и больше попадал в заявку сборной и играл за нее, так что «Спартак», в любом случае, с детства та команда, за которую я болел, и моя мечта осуществилась, я там поиграл, а быть капитаном, выиграть и поднять Кубок – это дорогого стоит.
Почему мало слышали болельщики? Я забивал голы, играл. Да, в последний год оказался скомканным. Я ждал одного предложения, потом не получилось. Были семейные обстоятельства, надо было оставаться дома, рождение ребенка, такое все наслоилось. В любом случае я играл в футбол, хотел играть и играю, надеюсь и «Урарту» помогу».
О ВОСПОМИНАНЯХ ОБ АРМЕНИИ
«Ну играл за сборную здесь, не помню какой год, наверное 2012, отборочные матчи были. Тогда даже помню, что с супругой разговаривали, я ей рассказывал, что когда ехали на автобусе, заметил, что в Армении очень красиво и достопримечательности есть, красивый город. Нас везли по центру, и мне запомнилось, что в центре очень красиво. Нигде не был, пока не знаю и ничего не могу сказать. Впереди будет время, дадут выходные и с удовольствием съезжу, посмотрю. Можно пойти в горы, еще куда-то. В любом случае это я люблю – поездить, посмотреть».
О ТРАНСФЕРЕ В «УРАРТУ»
«Быстро все произошло, я так контракт впервые подписывал. В ускоренном виде никогда так контракт не подписывал. Во-первых, Долгов пришел, пообщались с ним, он мне сказал, что если не будет варианта или что-то у тебя не получится или еще что-то будет не так, приезжай, ты же знаешь и тренера и президента. Я сказал, что дело не в том, что будет или не будет варианта, это чемпионат Армении, интересный чемпионат, команда чемпионская, потом позвонил Джеван Крикорович, пообщались с ним. Сказал, что у меня есть 10-15 минут, потому что трансферное окно скоро закроется, у команды очень важная игра против «Пюника». Приехал домой, с женой быстро пообщались. Я собрал вещи, поехал в аэропорт, распечатал контракт, подписал его, отправил сюда, утром прошел медоблседование и уже сыграл игру, так что все быстро произошло».
ОБ ОТНОШЕНИЯХ С ДМИТРИЕМ ГУНЬКО
«Да, мы с тренером знакомы, он работал в «Спартаке», он в свое время даже исполнял обязанности главного тренера. Давно знаком, хорошие отношения, прежде всего есть тренер и есть игрок. Знаю его карьеру в «Спартаке», сколько молодых футболистов тренировал. Скорее всего человеческие отношения сыграли роль и с президентом клуба, и с тренером, и то, что игроки здесь есть, и это Премьер-лига, это команда чемпионская, так что здесь это тоже сыграло роль, но самое главное то, что я хочу еще поиграть и мне интересно посмотреть и здесь интересно, то, что есть много игр. Никуда не надо ездить или летать, каждые 3-4 дня игра и это самое главное для футболиста, чтобы он играл в футбол».
О РАЗГОВОРЕ С АРАСОМ ОЗБИЛИЗОМ
«Да, с Арасом мы знакомы, причем давно, со времен, когда он пришел в «Спартак». Да, я спросил как команда, я следил, видел чемпионские фотографии, которые он выкладывал. Он сказал, что база хорошая, атмосфера, погода хорошая тут, он будет недалеко от меня, мол приезжай и, если есть возможность, помоги команде. Сейчас команда не на первом месте, но есть все шансы. По-дружески поговорили и все».
ОБ ИНТЕГРИРОВАНИИ В КОМАНДУ
«Для меня ничего нового нет. Я понимаю требования тренера и его специфику, что он хочет, видения футбола. Тут мне не сложно влиться в коллектив и в игровую систему тренера, так что я думаю, что попаду легко. Видно, что это техничный футбол, все на мяче, игровые взаимодействия, много интересного. Ничего нового для меня нет, но все интересно. Думаю, что это и нужно футболисту».
О МАТЧЕ С «ПЮНИКОМ» И ЧЕМПИОНАТЕ
«Сложно мне пока судить уровень чемпионата, потому что это был мой первый матч, следующий мы поедем и сыграем с «Шираком», клуб находится на последнем месте. После первой и последней можно как-нибудь дать оценку, но наслышан, что там тоже непростая команда и, вообще, я думаю, что самое важное и самое главное в команде это, чтобы ребята настраивались на каждый матч. Если мы чего-то хотим добиться, мы должны эти матчи выиграть, а чуть попозже, наверное, через 3-5 туров я скажу вам какой уровень, пойму какой чемпионат, но в любом случае он не легкий, много матчей, ребята уставать будут. Есть большая конкуренция в команде, много ребят, кто играет и не играет, кто-то будет выходить на замену, в любом случае будем помогать».
«У меня физическая форма неплохая. Я думаю, что против «Пюника» вышел на матч, когда уже были в меньшинстве, набегался, хорошо, конечно, неплохие показатели дал. Тренер вчера сказал, что довольно неплохо побегал. В следующем матче, я думаю, что чуть-чуть побольше сыграю, потому что тогда с корабля на бал приехал, а дальше будет видно. Я один тайм сыграл, но хотелось 90 минут, чтобы оценить свое физическое состояние. Я прошел сборы с «Ростовом», и там, чтобы вы понимали, самая бегущая команда, молодая команда, у них очень интенсивные скорости и больше всех делают рывков, спринтов и как бы это дорогого стоит. Мне было приятно с ними тренироваться и набирать форму, посмотреть свой уровень. В принципе я готов нормально».
ЧЕГО ЖДАТЬ БОЛЕЛЬЩИКАМ
«От моей игры не надо ничего ждать, я не один играю на футбольном поле, я играю с командой и от нас нужно ждать побед. Я могу пожелать только, чтоб болельщиков побольше приходило, поддерживали команду и тогда мы больше можем показать хороший результат».