«ՈՒՐԱՐՏՈՒՆ» ԶԻՋԵՑ «ԱՐԱՐԱՏԻՆ»
VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 3-րդ տուրում «Ուրարտուն» 2-0 հաշվով պատրվեց «Արարատին»։ Գործող գավաթակրի կազմում գոլի հեղինակ դարձան Յակուբու Սիլուեն և Իգոր Ստանոյևիչը․
VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 3-րդ տուրն ավարտվեց Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում, որտեղ «Ուրարտուն» հյուրընկալվեց գործող գավաթակրին՝ «Արարատին»։ Երկու թիմերն էլ նոր մեկնարկած առաջնությունում միայն հաղթանակներ էին տոնել ու հետաքրքրությունն այս հանդիպման նկատմամբ բավականին մեծ էր։
ՄԱՐՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ
«Սևանի» հետ խաղի համեմատ փոխվել էր «Ուրարտուի» դասավորությունը։ Թիմը 4-4-2-ի փոխարեն գործում էր 5-2-3 դասավորությամբ։ «Առյուծները» գործում էին 3 կենտրոնական պաշտպանով։ Նախորդ խաղի համեմատ միայն մեկ փոփոխություն էր տեղի ունեցել թիմի մեկնարկային կազմում։ Լիվիո Միլտսի փոխարեն խաղն առաջին րոպեներից մեկնարկեց Վադիմ Պարամոնովը։ «Արարատից» էլ բացակայում էր թիմի հարձակման առաջատարը՝ Մորի Կոնեն, որը, ինչպես հայտնի դարձավ, մոտ ժամանակներս կփոխի ակումբային գրանցումը։
ՉԻՐԱՑՎԱԾ ՊԱՀԵՐ
Առաջին կեսում հիմնականում հավասար պայքար ծավալվեց։ Զգացվում էր, որ թիմերը միմյանց լավ են ուսումնասիրել և գործում էին հիմնականում առանց սխալների։ Առաջին կեսում թե՛ «Արարատի», թե՛ «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստները կարողացան վտանգավոր պահեր ստեղծել, սակայն գոլեր չգրանցվեցին։ Երկրորդ կեսի հենց մենարկում «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստները երկու անգամ գոլ խփելու 100 տոկոսանոց հնարավորություն ունեցան։ Նախ Նարեկ Աղասարյանի սուր փոխանցումից հետո անչափ նպաստավոր դիրքում հայտնվեց Նանա Անտվին, սակայն վերջինիս հարվածից հետո գնդակը հետ մղվեց դարպասաձողից, իսկ քիչ անց էլ Իվուի գլխով կատարված հարվածից հետո փայլուն գործեց «Արարատի» դարպասապահ Վսևոլոդ Երմակովը։
ՉԵՍ ԽՓՈՒՄ ԴՈՒ, ԽՓՈՒՄ ԵՆ ՔԵԶ
Հանդիպման վերջնամասում «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստները երկու գնդակ բաց թողեցին։ 72-րդ րոպեին «Արարատի» ֆուտբոլիստները ձախ եզրից գրոհ ձեռնարկեցին, որն առաջին հայացքից թվում էր, թե «Ուրարտուի» ֆուտբոլսիտները չեզոքացրել են, սակայն վրա հասած Յակուբա Սիլուեն բացեց հանդիպման հաշիվը՝ 1-0։ «Ուրարտուի» տղաները բաց թողած գոլից հետո սկսեցին ավելի ագրեսիվ գործել։ Դեռ ժամանակ կար, ուստի կարելի էր ոչ միայն հավասարեցնել հաշիվը, այլև առաջ անցնել։ Գոլային շատ լավ հնարավորություն ունեցավ Արթուր Միրանյանը, սակայն անչափ նպաստավոր դիրքից վրիպեց, իսկ «Արարատն» էլ պատասխան գրոհով մեծացրեց իր առավելությունը։ Գոլի հեղինակ դարձավ Իգոր Ստանոյևիչը․ «Արարատ» - «Ուրարտու»՝ 2-0։
ՀԱՋՈՐԴԸ՝ ԲԿՄԱ
Vbet Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 4-րդ տուրում «Ուրարտուն» պետք է ուժերը չափեր «Ալաշկերտի» հետ, սակայն այդ հանդիպումը անորոշ ժամկետով հետաձգվել է, հետևաբար հաջորդ հանդիպումը «Ուրարտուն» կանցկացնի արդեն 5-րդ տուրի շրջանակում։ Թիմը կհյուրընկալվի ԲԿՄԱ-ին, այդ խաղը կկայանա օգոստոսի 23-ին ՀՖՖ տեխնիկական կենտրոն-ակադեմիայում և կմեկկնարկի ժամը 19։00-ին։
«ԱՐԱՐԱՏ» - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 2-0
1-0 Յակուբա Սիլուե (72'), 2-0 Իգոր Ստանոյևիչ (88')
«ԱՐԱՐԱՏ»․ 45. Վսևոլոդ Երմակով, 5․ Հրայր Մկոյան (ա), 8․ Ժիրայր Մարգարյան, 10․ Սերժ Դեբլե (22․ Իգոր Ստանոևիչ 88'), 11․ Դավիթ Մանոյան (7․ Իսահ Ալիյու 60'), 18․ Էդգար Մալաքյան (2․ Ռոբերտ Հակոբյան 88'), 23․ Գոռ Մալաքյան (20․ Ռուդիկ Մկրտչյան 69’), 26․ Ալիկ Առաքելյան (17․ Յակուբա Սիլուե 60'), 29․ Մարկո Պրլևիչ, 44․ Խուան Բրավո, 55․ Դմիտրիյե Պոբուլիչ։
Պահեստայիններ՝ 1․ Պողոս Այվազյան, 13․ Արման Սիմոնյան, 2․ Ռոբերտ Հակոբյան, 4․ Յուրի Մաղաքյան, 7․ Իսահ Ալիյու, 17․ Յակուբա Սիլուե, 20․ Ռուդիկ Մկրտչյան, 22․ Իգոր Ստանոևիչ, 33․ Հովհաննես Նազարյան, 99․ Ռոբերտ Դարբինյան։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ». 96. Անատոլի Այվազով, 2. Նանա Անտվի (25. Էդգար Գրիգորյան 71’), 15. Աննան Մենսահ (19. Սերգեյ Մկրտչյան 78’), 18. Սալոմոն Նիրիսարիկե, 67․ Վադիմ Պարամոնով, 5. Հակոբ Հակոբյան (ա), 8. Ուգոչուկվու Իվու, 9. Նարեկ Աղասարյան (10. Կարեն Մելքոնյան 78’), 21. Նարեկ Գրիգորյան (23․ Լիվիո Միլտս 71’), 90. Օլեգ Պոլյակով (12. Ջոնել Դեսիրե 64’), 22. Արթուր Միրանյան:
Պահեստայիններ՝ 24. Արսեն Բեգլարյան, 31. Լևոն Տեր-Մինասյան, 25. Էդգար Գրիգորյան, 36. Խարիտոն Այվազյան, 95. Վարդան Արզոյան, 6. Պիտեր Մուտումոսի, 28. Ռոբերտ Բաղրամյան, 19. Սերգեյ Մկրտչյան, 10. Կարեն Մելքոնյան, 23․ Լիվիո Միլտս, 20. Գոռ Լուլուկյան, 12. Ջոնել Դեսիրե:

«УРАРТУ» УСТУПИЛ «АРАРАТУ»
В 3-ем туре VBET Премьер-лиги Армении «Урарту» потерпел поражение от «Арарат» со счетом 2-0. В составе хозяев сначала отличился Якуба Силуэ, а второй гол забил Игорь Станоевич.
На «Республиканском» стадионе им. Вазгена Саркисяна завершился 3-й тур VBET Премьер-лиги Армении, где «Урарту» на выезде играл с действующими обладателем кубка Армении, футбольным клубом «Арарат». Обе команды праздновали лишь победы в новом сезоне чемпионата Армении, и интерес к этому матчу был достаточно большим.
ИЗМЕНЕНИЕ СТРАТЕГИИ
Схема «Урарту» по сравнению с матчем с «Севаном» изменилась. Команда действовала по схеме 5-2-3 вместо 4-4-2. «Львы» оперировали тремя центральными защитниками. По сравнению с предыдущим матчем в стартовом составе произошло всего одно изменение. Вместо Ливио Милтса с первых минут начал игру Вадим Парамонов. А в составе «Арарата» отсутствовал лидер атаки команды, Мори Коне, который, как стало известно, в ближайшее время сменит клубную регистрацию.
НЕРЕАЛИЗОВАННЫЕ МОМЕНТЫ
В первом тайме была практически равная борьба. Чувствовалось, что команды хорошо изучили друг друга, в основном действовали без ошибок. В первом тайме игроки и «Арарата», и «Урарту» могли создавать опасные моменты, но ни одного гола забито не было. В самом начале второго тайма футболисты «Урарту» имели 100% шанс дважды забить. Сначала после острого паса Нарека Агасаряна Нана Антви оказался на очень выгодной позиции, но после удара последнего мяч пришелся на штангу ворот, а чуть позже, после удара головой Иву, блестяще отреагировал вратарь «Арарата» Всеволод Ермаков.
НЕ ЗАБИВАЕШЬ ТЫ, ЗАБИВАЮТ ТЕБЕ
В конце матча футболисты «Урарту» пропустили два гола на. На 72-ой минуте футболисты «Арарата» начали атаку с левого фланга, который на первый взгляд, казалось, был нейтрализован футболистами «Урарту», но Якуба Силуэ открыл счет матча: 1-0. После пропущенного гола футболисты «Урарту» стали действовать более агрессивно. Еще было время, поэтому можно было не только сравнять счет, но и выходить вперед. Артур Миранян имел очень хороший шанс забить, но промахнулся с очень выгодной позиции, и ответной атакой «Арарат» увеличил свое преимущество. Автором гола стал Игорь Станоевич. «Арарат» - «Урарту» 2-0.
СЛЕДУЩИЙ МАТЧ – БКМА
В 4-ом туре VBET Премьер-лиги Армении «Урарту» должен был сыграть с «Алашкертом», но этот матч был отложен на неопределенный срок, поэтому следующий матч «Урарту» проведет в рамках 5-го тура. Наша команда сыграет на выезде с БКМА, этот матч состоится 23 августа в Техническом Центре-академии ФФА, начало в 19:00.
«АРАРАТ» - «УРАРТУ» 2-0
1-0 Якуба Силуэ (72'), 2-0 Игорь Станоевич (88’)
«АРАРАТ»: 45. Всеволод Ермаков, 5. Грайр Мкоян (к), 8․ Жирайр Маргаряна, 10․ Серж Дебль (22․ Игорь Станоeвич 88'), 11. Давид Маноян (7․ Иса Алиу 60'), 18․ Эдгар Малакян (2․ Роберт Акопян 88'), 23․ Гор Малакян (20․ Рудик Мкртчян 69'), 26․ Алик Аракелян (17․ Якуба Силуэ 60'), 29․ Марко Прлевич, 44․ Хуан Браво, 55․ Дмитрий Побулич.
Запасные: 1․ Погос Айвазян, 13․ Арман Симонян, 2․ Роберт Акопян, 4․ Юрий Магакян, 7. Иса Алию, 17․ Якуба Силуэ, 20․ Рудик Мкртчян, 22․ Игорь Станоевич, 33. Оганес Назарян, 99․ Роберт Дарбинян.
«УРАРТУ»: 96. Анатолий Айвазов, 2. Нана Антви (25. Эдгар Григорян 71'), 15. Аннан Менса (19. Сергей Мкртчян 78'), 18. Саломон Нирисарике, 67․ Вадим Парамонов, 5. Акоп Акопян (к), 8. Угочукву Иву, 9. Нарек Агасарян (10. Карен Мелконян 78'), 21. Нарек Григорян (23․ Ливио Милтс 71'), 90. Олег Поляков (12. Джонель Десире 64'), 22. Артур Миранян.
Запасные: 24. Арсен Бегларян, 31. Левон Тер-Минасян, 25. Эдгар Григорян, 36. Харитон Айвазян, 95. Вардан Арзоян, 6. Питер Мутумос, 28. Роберт Баграмян, 19. Сергей Мкртчян, 10. Карен Мелконян, 23․ Ливио Милтс, 20. Гор Лулукян, 12. Джонель Десире.