«ՈՒՐԱՐՏՈՒՆ» ԱՎԱՐՏԵՑ ԵԼՈՒՅԹՆԵՐԸ ԿՈՆՖԵՐԵՆՑԻԱՆԵՐԻ ԼԻԳԱՅՈՒՄ
Սլովենական «Մարիբորի» հետ ՈՒԵՖԱ-ի Եվրոպայի Կոնֆերենցիաների լիգայի խաղարկության առաջին փուլի պատասխան խաղում «Ուրարտուն» նվազագույն հաշվով պարտվեց «Մարիբորին»։ Միակ գոլը հեղինակեց Դանիել Շտուրմը․
ԸՆԴԴԵՄ ԿԱՐԾՐԱՏԻՊԵՐԻ
«Սատանան այնքան վախենալու չէ, որքան ներկայացնում են», ժողովրդական այս խոսքն այս դիմակայությունում դիպուկ էր և տեղին։ Վիճակահանությունից հետո, երբ պարզ դարձավ որ «Ուրարտուին» բաժին է ընկել սլովենական «Մարիբորը», շատերը նշեցին, որ այս դիմակայությունում երևանյան թիմը շանսեր չունի և խոշոր հաշվով պարտությունն անխուսափելի է։ Եղավ առաջին հանդիպումը և բոլորը սկսեցին ասել, որ «Ուրարտուն» չնայած կրած պարտության ի զորու է հաղթահարելու այս թիմի արգելքը․ Հենց այդ վճռականությամբ էլ «Ուրարտուն» մոտեցել էր պատասխան հանդիպմանը։
2 ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ՄԵԿՆԱՐԿԱՅԻՆ ԿԱԶՄՈՒՄ
Նախորդ խաղի համեմատ «Ուրարտուի» կազմում երկու փոփոխություն էր տեղի ունեցել։ Էդգար Գրիգորյանի և Կարեն Մելքոնյանի փոխարեն խաղը առաջին րոպեներից մեկնարկեցին Օլեգ Պոլյակովն ու Նարեկ Գրիգորյանը։ Ուշագրավ է, որ խաղի օր իր ծննդյան տարեդարձն էր նշում Նարեկ Աղասարյանը և ինչպես առաջին խաղում, այս անգամ էլ նա խաղադաշտում էր հենց մեկնարկից։ Երկու փոփոխություն էլ տեղի էր ունեցել «Մարիբորի» մեկնարկային կազմում։ Գալ Գորենակի և Ռուդի Պոժեգի փոխարեն հանդիպումն առաջին րոպեներից մեկնարկեցից Ալեքս Պիհլերն ու Մարկո Ալվիրը։ Ի դեպ, սա վերջինիս նորամուտի հանդիպումն էր «Մարիբորի» կազմում։
ՎՍՏԱՀ ՄԵԿՆԱՐԿ
«Ուրարտուն» խաղը բավականին վստահ մեկնարկեց, ճիշտ է գոլային պահերով առաջին կեսը հարուստ չստացվեց, բայց թիմը բավականին լավ տեսք ուներ։ Այս խաղում աչքի ընկնելու թերևս ամենաիրատեսական պահն ունեցավ Ուգոչուկվու Իվուն հենց առաջին կեսում։ Հեռու տարածությունից կատարված հարվածից հետո մրցակցի դարպասապահ միայն մատների ծայրով հասավ գնդակին, որն էլ անդրադարձից հետո հետմղվեց դարպասաձողից։ Թիմերը գնացին ընդմիջման 0-0 հաշվի ներքո։
ԱՄԵՆ ԻՆՉ ԿԱՄ ՈՉԻՆՉ
Հասկանալի էր, որ դիմակայության ելքը փոխելու համար «Ուրարտուն» պետք է գոլ խփեր, հենց այդ նպատակով թիմի մարզչական շտաբը օգտագործեց հարձակողական ողջ ռեզերվը։ Խաղադաշտ մտան Լիվիո Միլտսը, Կարեն Մելքոնյանը, Սերգեյ Մկրտչյանը։ Ի դեպ Մկրտչյանի համար սա նորամուտի խաղն էր «Ուրարտուում»։ «Առյուծները» փորձում էին ինչ-որ կերպ բեկել խաղի ընթացքը, սակայն «Մարիբորն» արժանիորեն դիմադրում էր։
ՄԵԿ ՍԽԱԼ, ՄԵԿ ԳՈԼ
Հանդիպման վերջնամասում, երբ «Ուրարտուի» բոլոր ֆուտբոլիստների մտքերը միայն հարձակմանն էին ուղղված պաշտպանությունում եղավ բաց թողում ինչի արդյունքում էլ գոլ գրանցվեց։ Դանիել Շտուրմը երկրորդ փորձից գրավեց «Ուրարտուի» դարպասը՝ 0-1 հանդիպման 85-րդ րոպեին։ Խաղի ընթացքը բեկելու ժամանակը քիչ էր, որովհետև արդեն պետք էր 2 գոլ խփել։ Եղան գրոհներ, բայց դրանք արդյունավետ չէին։ «Ուրարտու» - «Մարիբոր» 0-1։
ՄԵԾ ՓՈՐՁԻ ԿՈՒՏԱԿՈՒՄ
Ցանկացած պարտություն ավելի ուսուցանելի է դառնում ֆուտբոլիստների համար, հատկապես նրանց համար, որոնք առաջին անգամ էին խաղում նման մակարդակում ու նման թիմի դեմ։ Այո, «Ուրարտուն» պարտվեց ու լքեց պայքարը, բայց կարելի է ասել, որ այս խաղը հսկայական փորձ տվեց ողջ թիմին հետագայում ավելի լավ արդյունքներ գրանցելու համար։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ՄԱՐԻԲՈՐ» 0-1
0-1 Դանիել Շտուրմ (85’)
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ». 96. Անատոլի Այվազով, 2. Նանա Անտվի, 26. Աննան Մենսահ (10. Կարեն Մելքոնյան 79՛), 18. Սալոմոն Նիրիսարիկե, 14. Պյոտր Տեն, 5. Հակոբ Հակոբյան (ա) (25. Էդգար Գրիգորյան 79’), 30. Ուգոչուկվու Իվու, 9. Նարեկ Աղասարյան (19. Սերգեյ Մկրտչյան 79՛), 21. Նարեկ Գրիգորյան (23. Լիվիո Միլտս 56՛), 90. Օլեգ Պոլյակով, 22. Արթուր Միրանյան:
Պահեստայիններ` 99. Գրիգորի Մաթևոսյան, 77. Էրիկ Սիմոնյան, 67. Վադիմ Պարամոնով, 25. Էդգար Գրիգորյան, 36. Խարիտոն Այվազյան, 6. Պիտեր Մուտումոսի, 28. Ռոբերտ Բաղրամյան, 11. Գևորգ Թարախչյան, 20. Գոռ Լուլուկյան, 19. Սերգեյ Մկրտչյան, 10. Կարեն Մելքոնյան, 23. Լիվիո Միլտս:
«ՄԱՐԻԲՈՐ»․ 1․ Աժբե Յուգ, 4․ Բլաժ Վրհովեց, 5․ Ռոբերտ Վոլոդեր, 6․ Ալեքս Պիհլեր, 8․ Մարկո Ալվիր (10․ Ռուդի Պոժեգ Վանկաս 90’), 15․ Յան Ռեպաս, 22․ Մարտին Միլեց (ա) (2․ Միրկո Մուտավիչ 90’), 42. Վիդ Կոդերման (12․ Գրեգոր Սիկոշեկ 90’), 60․ Իլիյա Մարտինովիչ, 77․ Ժան Վիպոտնիկ (11․ Դանիել Շտուրմ 58’),  99․ Նինո Ժուգել (7․ Ռոկ Կրոնավետեր 68’)։
Պահեստայիններ՝ 59. Սամո Պրիդգար, 81․ Ալեքսանդր Բերգսեն, 2 Միրկո Մուտավիչ, 7 Ռոկ Կրոնավետեր, 10 Ռուդի Պոժեգ Վանկաս, 11 Դանիել Շտուրմ, 12 Գրեգոր Սիկոշեկ,  13 Ռոկ Սիրկ, 14 Գաի Գորենակ, 17 Ալյոշա Մատկո, 24 Ռոկ Մահեր,  32 Նեմանյա Միտրովիչ, 81 Ալեքսանդր Բերգսեն:

«УРАРТУ» ЗАВЕРШИЛ СВОИ ВЫСТУПЛЕНИЯ В ЛИГЕ КОНФЕРЕНЦИЙ
В ответном матче первого квалификационного раунда Лиги Конференций УЕФА «Урарту» уступил словенскому «Марибору» с минимальным счетом. Единственный гол матча забил Даниэль Штурм․
ПРОТИВ СТЕРЕОТИПОВ
«Не так страшен черт, как его малюют», - это популярное высказывание было уместно в этом противостоянии. После жеребьевки, когда стало ясно, что в соперники «Урарту» достался словенский «Марибор», многие отмечали, что в этом противостоянии у ереванской команды нет шансов, и по большому счету поражение неизбежно. Первая встреча состоялась и все начали говорить, что «Урарту» способен одолеть эту команду, несмотря на поражение․ Именно с такой решимостью «Урарту» подошел к ответному матчу.
2 ИЗМЕНЕНИЯ В СТАРТОВОМ СОСТАВЕ
По сравнению с предыдущим матчем в составе «Урарту» произошло два изменения. Вместо Эдгара Григоряна и Карена Мелконяна с первых минут игру начали Олег Поляков и Нарек Григорян. Примечательно, что в день матча свой День рождения отмечал Нарек Агасарян, который как в первом матче, так и на этот раз был на поле с самого начала. Два изменения было также и в стартовом составе «Марибора». Вместо Галь Горенака и Руди Пожега матч с первых минут начали Алекс Пихлер Марко Альвир. Это был дебют хорватского футболиста Марко Альвира в составе «Марибора».
УВЕРЕННЫЙ СТАРТ
«Урарту» довольно уверенно начал игру, правда, первый тайм не был насыщен голевыми моментами, но команда выглядела неплохо. У Угочукву Иву был самый реалистичный момент, чтобы отличиться в первом тайме этого матча. После удара с дальней дистанции вратарь соперника только кончиками пальцев дотянулся до мяча, который в итоге отлетел от штанги ворот. Команды ушли на перерыв со счетом 0-0.
ВСЕ ИЛИ НИЧЕГО
Было ясно, что для того, чтобы изменить исход противостояния, «Урарту» нужно было забить гол, и для этого тренерский штаб команды использовал весь атакующий резерв. На поле вышли Ливио Милтс, Карен Мелконян, Сергей Мкртчян. Кстати, для Мкртчяна это был дебют в составе «Урарту». «Львы» пытались хоть как-то поменять ход игры, но «Марибор» достойно сопротивлялся.
ОДНА ОШИБКА, ОДИН ГОЛ
В конце матча, когда все мысли футболистов «Урарту» были сосредоточены только на атаке, в защите произошло упущение, в результате чего был забит гол. Даниэль Штурм на 85-ой минуте матча поразил ворота «Урарту» со второй попытки: 0-1. Было мало времени, чтобы переломить ход игры, ведь нужно было забить 2 мяча. Были атаки, но они не были эффективными. «Урарту» - «Марибор» 0-1.
НАКОПЛЕНИЕ БОЛЬШОГО ОПЫТА
Любое поражение является весьма поучительным для футболистов, особенно для тех, кто впервые играл на таком уровне и против такой команды. Да, «Урарту» проиграл и выбыл из борьбы, но можно сказать, что эта игра дала всей команде огромный опыт для достижения лучших результатов в будущем.
«УРАРТУ» - «МАРИБОР» 0-1
0-1 Даниэль Штурм (85')
«УРАРТУ»: 96. Анатолий Айвазов, 2. Нана Антви, 26. Аннан Менса (10. Карен Мелконян 79'), 18. Саломон Нирисарике, 14. Петр Тен, 5. Акоп Акопян (к) (25. Эдгар Григорян 79'), 30. Угочукву Иву, 9. Нарек Агасарян (19. Сергей Мкртчян 79'), 21. Нарек Григорян (23. Ливио Милтс 56'), 22. Артур Миранян, 90. Олег Поляков.
Запасные: 99. Григорий Матевосян, 77. Эрик Симонян, 67. Вадим Парамонов, 25. Эдгар Григорян, 36. Харитон Айвазян, 6. Питер Мутумоси, 28. Роберт Баграмян, 11. Геворг Тарахчян, 20. Гор Лулукян, 19. Сергей Мкртчян, 10. Карен Мелконян, 23. Ливио Милтс.
«МАРИБОР»:․ 1․ Ажбе Юг, 4․ Влаж Врховец, 5. Роберт Володер, 6․ Алекс Пихлер, 8․ Марко Альвир (10․ Руди Пожег Ванцаш 90'), 15. Ян Репас, 22. Мартин Милец (к) (2․ Марко Мутавчич 90'), 42. Вид Кодерман, 60․ Илья Мартинович, 77․ Жан Випотник (11․ Даниэль Штурм 58'), 99․ Нино Жугель (7․ Рок Кронаветер 68').
Запасные: 59. Само Придгар, 81. Александр Бергсен, 2․ Марко Мутавчич, 7․ Рок Кронаветер, 10․ Руди Пожег Ванцаш, 11․ Даниэль Штурм, 12․ Грегор Сикошек, 13. Рок Сирк, 17․ Алеша Матко, 14․ Гал Горенак, 24․ Рок Махер, 32. Неманья Митрович.