ՄԱՆՈՒՇԱԿԱԳՈՒՅՆՆԵՐԸ՝ ՍԼՈՎԵՆԻԱՅԻՑ․ 10 ՓԱՍՏ «ՈՒՐԱՐՏՈՒԻ» ՄՐՑԱԿՑԻ ՄԱՍԻՆ
Շվեյցարական Նիոն քաղաքում կայացավ ՈՒԵՖԱ-ի Եվրոպայի Կոնֆերենցիաների լիգայի որակավորման առաջին փուլի վիճակահանությունը։ «Ուրարտուին» բաժին ընկավ սլովենական «Մարիբորը»։ Ստորև ներկայացնում ենք փաստեր «Ուրարտուի» մրցակցի մասին․
1. Սլովենիայի մեծությամբ երկրորդ քաղաքի համանուն թիմը հիմնադրվել է 1960 թվականին։ «Մանուշակագույնները» սլովենական ֆուտբոլի ամենատիտղոսակիր թիմն են։ 15 անգամ դարձել են երկրի չեմպիոն, 9 անգամ գավաթակիր, 4 անգամ սուպերգավաթակիր։
2․ Ավարտված մրցաշրջանում «Մարիբորը» չեմպիոն հռչակված «Մուրայի» հետ միասին վաստակել է 63 միավոր, թիմը մինչև վերջին տուրը միանձնյա գլխավորում էր Սլովենիայի Բարձրագույն խմբի առաջնության մրցաշարային աղյուսակը, սակայն վերջին տուրում պարտվեց 1-3 հաշվով «Մուրային» և լրացուցիչ ցուցանիշների հաշվարկով զիջեց չեմպիոնությունը։
3. Թիմը հիմնականում համալրված է տեղացի ֆուտբոլիստներով, ավարտված մրցաշրջանում հանդես են եկել 5 լեգեոներներ։ Թիմի միջին տարիքը 25 է։
4. Ուշագրավ է, որ թիմի ավագը ազգությամբ բրազիլացի Մարկոս Տավարեսն է։ 37-ամյա հարձակվողն այս թիմում է 2007/08 մրցաշրջանից։ Տավարեսը «Մարիբորի» հետ 8 անգամ ճանաչվել է Սլովենիայի չեմպիոն, 4 անգամ գավաթակիր։ Հատկանշական է, որ բրազիլացի ֆուտբոլիստն այս ակումբի պատմության ընթացքում ամենից շատ հանդիպում անցկացրած ու ամենից շատ գոլ խփած ֆուտբոլիստն է։
5. Թիմի գլխավոր մարզիչը Սիմոն Ռոժմանն է։ Նա այս պաշտոնը զբաղեցնում է 2021 թվականի մարտից։ Նախկինում 38-ամյա մասնագետը աշխատել է սլովենական «Դոմժալե» և «Ցելյե» ակումբներում, ինչպես նաև խորվաթական «Ռիեյկա» ակումբում։
6. Ավարտված մրցաշրջանում թիմի լավագույն ռմբարկուն 22-ամյա Յան Մլակարն էր, որը 35 խաղում դարձել էր 15 գոլի հեղինակ։ Մլակարը նաև Սլովենիայի ազգային հավաքականի անդամ է:
7. «Մարիբորի» 4 ֆուտբոլիստներ՝ Մարտին Միլեցը, Նեմանյա Միտրովիչը, Յան Ռեպասը և Յան Մլակարը համարվում են Սլովենիայի հավաքականի թեկնածուներ, իսկ Իլիյա Մարտինովիչը ներկայացնում է Մոնտենեգրոյի ազգային հավաքականը։
8. «Մանուշակագույնները» պարբերաբար հանդես են եկել նաև Չեմպիոնների լիգայի և Եվրոպայի լիգայի խաղարկությունների խմբային փուլերում։ 2017/18 մրցաշրջանում «Մարիբորը» հանդես է եկել Չեմպիոնների լիգայի խաղարկության խմբային փուլում, իսկ եվրագավաթային վերջին ելույթը թիմն ունեցել է նախորդ տարի ՈՒԵՖԱ-ի Եվրոպա լիգայի որակավորման առաջին փուլում։ Թիմը հետխաղյա 11 մետրանոց հարվածաշարի արդյունքում զիջել է հյուսիսիռլանդական «Կոլերեյնին»։
9. «Մարիբորն» իր տնային հանդիպումներն անցկացնում է համանուն քաղաքի «Լյուդսկի վրտ» մարզադաշտում, որը տեղավորում է մոտ 13․000 հանդիսական։ Այս մարզադաշտում է իր տնային հանդիպումներն անցկացնում նաև Սլովենիայի ազգային հավաքականը։
10. Սլովենական թիմերից երկուսը նախկինում մրցել են հայկական թիմերի հետ եվրագավաթային մրցասպարեզում։ 2017/18 թթ մրցաշրջանում Գյումրիի «Շիրակը» ՈՒԵՖԱ-ի Եվրոպա լիգայի որակավորման 1-ին փուլում «Գորիցային» զիջեց ընդհանուր 4-2 հաշվով (2-2, 2-0), իսկ 2020/21 թթ մրցաշրջանում «Արարատ-Արմենիան» ՈՒԵՖԱ-ի Եվրոպա լիգայի որակավորման 3-րդ փուլում 1-0 հաշվով առավելության հասավ «Ցելյեյի» նկատմամբ։

ФИОЛЕТОВЫЕ ИЗ СЛОВЕНИИ: 10 ФАКТОВ О СОПЕРНИКЕ «УРАРТУ»
В швейцарском Ньоне прошла жеребьевка первого квалификационного раунда Лиги Конференций УЕФА. В соперники «Урарту» выпал словенский «Марибор». Ниже приводим Вам факты о нашем сопернике:
1․ Одноименная команда второго по величине города Словении была основана в 1960 году. «Фиолетовые» являются самой титулованным клубом в словенском футболе. Команда 15 раз становилась чемпионом страны, 9 раз обладателем кубка, 4-кратным обладателем суперкубка.
2․ По итогам сезона «Марибор» вместе с «Мурой», ставшим чемпионом, набрали по 63 очка, команда до последнего тура была единоличным лидером словенской Премьер-лиги, но в последнем туре уступила «Муре» со счетом 1-3 и проиграла чемпионство по дополнительным показателям.
3. Команда в основном состоит из местных футболистов, в прошлом году команда насчитывала 5 легионеров. Средний возраст команды - 25 лет.
4. Капитаном команды является бразилец Маркос Таварес. 37-летний форвард в этой команде с сезона 2007/08. Таварес 8 раз признавался чемпионом Словении с «Марибором», 4-кратным обладателем кубка. Примечательно, что бразильский футболист сыграл наибольшее количество матчей и забил наибольшее количество голов в истории этого клуба.
5․ Главный тренер команды - Симон Рожман. Эту должность он занимает с марта 2021 года. В прошлом 38-летний специалист работал в словенский клубах «Домжале» и «Целе», а также в хорватском клубе «Риека».
6. Лучшим бомбардиром команды по итогам завершившегося сезона стал 22-летний Ян Млакар, забивший 15 мячей в 35 матчах. Млакар также является членом сборной Словении.
7․ Четыре игрока «Марибора»: Мартин Милец, Неманья Митрович, Ян Репас и Ян Млакар считаются кандидатами в сборную Словении, а Илья Мартинович представляет сборную Черногории.
8․ «Фиолетовые» регулярно играли в групповых этапах Лиги чемпионов и Лиги Европы. В сезоне 2017/18 «Марибор» играл в групповом этапе Лиги чемпионов, а последний раз в еврокубках команда играла в прошлом году в первом квалификационном раунде Лиги Европы УЕФА, после серии 11-метровых ударов, уступила североирландскому «Колрейну».
9․ «Марибор» проводит домашние матчи на стадионе «Людски Врт» в Мариборе, который вмещает около 13 тысяч зрителей. Сборная Словении также проводит на этом стадионе свои домашние матчи.
10․ Две словенские команды ранее встречались с армянскими командами. В сезоне 2017/18 гюмрийский «Ширак» в первом квалификационном раунде Лиги Европы УЕФА проиграл «Горице» с общим счетом 4-2 (2-2, 2-0), а в сезоне 2020/21 столичный «Арарат-Армения» в 3-ем отборочном раунде Лиги Европы УЕФА одержал победу над «Целе» со счетом 1-0.