ՄԵԿՆԱՐԿՈՒՄ ԵՆՔ ՎՍՏԱՀ ՀԱՂԹԱՆԱԿՈՎ
VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի հոբելյանական 30-րդ առաջնության մեկնարկային տուրում «Ուրարտուն» առավելության հասավ «Նորավանքի» նկատմամբ 3-0 հաշվով։ Աչքի ընկան Նարեկ Գրիգորյանը, Ուգոչուկվու Իվուն և Կարեն Մելքոնյանը․
Օգոստոսի 1-ին «Ուրարտուն» սկսեց իր պայքարը VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի հոբելյանական 30-րդ առաջնությունում։ Թիմն ուժերը չափեց առաջնության նորեկի՝ «Նորավանքի» հետ։ «Մարիբորի» հետ ՈՒԵՖԱ-ի Եվրոպայի Կոնֆերենցիաների լիգայի որակավորման առաջին փուլի պատասխան խաղի համեմատ մեկնարկային կազմում ընդամենը մեկ փոփոխություն էր կատարվել Նարեկ Գրիգորյանի փոխարենը Լիվիո Միլտսն էր մեկնարկային կազմում, որն էլ նշեց իր նորամուտը VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայում։
ԱԿՏԻՎ ՄԵԿՆԱՐԿ, ԲԱՅՑ ԱՌԱՆՑ ԳՈԼԵՐԻ
Խաղն «Ուրարտուն» բավականին ակտիվ սկսեց։ Թիմը հենց միանգամից փորձեց սեփական կամքը թելադրել խաղադաշտում, բայց արժանին պետք է մատուցել առաջնության նորեկ «Նորավանքին»,  որի պաշտպաններն արժանիորեն դիմադրում էին։ Առաջին կեսում «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստներից աչքի ընկնելու լավ հնարավորություններ ունեցան Ուգոչուկվու Իվուն, Հակոբ Հակոբյանը, Լիվիո Միլտսը, բայց գոլեր առաջին կեսում չգրանցվեցին։
ՆԱՐԵԿ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ԳՈԼԸ
Երկրորդ կեսում «Ուրարտուն» փոխեց մարտավարությունը և 5 պաշտպանի փոխարեն սկսեց գործել 4-ով։ Հարձակողական միտումը շատ արագ տվեց ցանկալի արդյունքը։ Պյոտր Տենի փոխարեն խաղադաշտ մտավ Նարեկ Գրիգորյանն ու ընդամենը 3 րոպե անց աչքի ընկավ։ Գրիգորյանը տուգանայինի մատույցներից հեռահար հարված իրականացրեց ու գրավեց մրցակցի դարպասը՝ 1-0։ Սա Նարեկի առաջին գոլն էր ինչպես «Ուրարտուի» կազմում, այնպես էլ VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայում։ Բաց թողած գոլից հետո «Նորավանքը» փորձում էր բեկել խաղի ընթացքը, հյուրերը սկսեցին ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել հարձակմանը, ինչ-որ չափով աչքաթող անելով պաշտպանությունը։
ԻՎՈՒԻ ԿՐԱԿՈՑՆ ՈՒ ՄԵԼՔՈՆՅԱՆԻ ԵՐԿԱՐ ՍՊԱՍՎԱԾ ԳՈԼԸ
«Ուրարտուի» ֆուտբոլիստները կարողացան զարգացնել իրենց հաջողությունը։ 67-րդ րոպեին Ուգոչուկվու Իվուն հեռահար հարվածով կրկնապատկեց իր թիմի առավելությունը։ Հարվածն անչափ գեղեցիկ ստացվեց։ Երկրորդ կեսում խաղադաշտ մտան նաև Ջոնել Դեսիրեն ու Կարեն Մելքոնյանը։ Վերջինս էլ խփեց այս խաղի վերջին գոլը։ Գրեթե 2 տարի տևած գոլային երաշտն ավարտվեց ու Կարեն Մելքոնյանը նորից գոլ խփեց պաշտոնական խաղերում։ «Ուրարտու» - «Նորավանք» 3-0։
ՀԱՋՈՐԴԸ՝ «ՍԵՎԱՆ»
Հաջորդ տուրում «Ուրարտուին» սպասվում է առաջնության մյուս նորեկը՝ «Սևանը»։ Այդ հանդիպումը կկայանա օգոստոսի 7-ին և կմեկնարկի ժամը 20։00-ին։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ՆՈՐԱՎԱՆՔ» 3-0
1-0 Նարեկ Գրիգորյան (48’), 2-0 Ուգոչուկվու Իվու (67’), 3-0 Կարեն Մելքոնյան (86’)
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ». 96. Անատոլի Այվազով, 15. Աննան Մենսահ, 18. Սալոմոն Նիրիսարիկե, 14. Պյոտր Տեն (21. Նարեկ Գրիգորյան 46'), 5. Հակոբ Հակոբյան (ա) (25. Էդգար Գրիգորյան 83’), 2. Նանա Անտվի, 8. Ուգոչուկվու Իվու, 9. Նարեկ Աղասարյան (19. Սերգեյ Մկրտչյան 76’), 90. Օլեգ Պոլյակով, 23. Լիվիո Միլտս (10. Կարեն Մելքոնյան 76'), 22. Արթուր Միրանյան (12. Ջոնել Դեսիրե 83’)։
Պահեստայիններ՝ 99. Գրիգորի Մաթևոսյան, 67. Վադիմ Պարամոնով, 25. Էդգար Գրիգորյան, 36. Խարիտոն Այվազյան, 95. Վարդան Արզոյան, 6. Պիտեր Մուտումոսի, 28. Ռոբերտ Բաղրամյան, 19. Սերգեյ Մկրտչյան, 21. Նարեկ Գրիգորյան, 10. Կարեն Մելքոնյան, 12 Ջոնել Դեսիրե։
«ՆՈՐԱՎԱՆՔ» 31․ Դանիիլ Պոլյանսկի, 99․ Արման Մկրտչյան, 24․ Իգոր Զոնիչ, 63․ Տիմուր Մուստաֆին, 25․ Էբերտ Կարդոսո, 8․ Դավիթ Ջուլիուս (15. Դավիդ Քուայե 65’), 4․ Միխայիլ Բաշիլով, 10․ Կարեն Նալբանդյան (9. Նանա Տեչե 74’), 7․ Անդրանիկ Քոչարյան (ա), 77․ Դավիթ Մինասյան, 66․ Էրիկ Պետրոսյան (19. Քրիստիան Բոատենգ 65’)։
Պահեստայիններ՝ 88 Նարեկ Ոսկանյան, 9 Նանա Տեչե, 3 Գագիկ Մաղաքյան, 20 Սիմոն Օբոնդե, 22 Գիդեոն Բոատենգ, 6 Դավիթ Մարգարյան, 19 Քրիստիան Բոատենգ, 5 Նորայր Նիկողոսյան, 14 Արման Խաչատրյան, 15 Դավիդ Քուայե, 11 Արման Ասիլյան։

СТАРТУЕМ УВЕРЕННОЙ ПОБЕДОЙ
В первом туре 30-го юбилейного сезона VBET Премьер-лиги Армении «Урарту» одержал победу над «Нораванком» со счетом 3-0. Отличиться сумели Нарек Григорян, Угочукву Иву и Карен Мелконян.
1-го августа «Урарту» начал борьбу в юбилейном 30-го юбилейного сезона VBET Премьер-лиги Армении. Команда соревновалась с новичком чемпионата, футбольным клубом «Нораванк». По сравнению с ответным матчем первого квалификационного раунда Лиги Конференций УЕФА с «Марибором» в стартовом составе было сделано всего одно изменение.
АКТИВНЫЙ СТАРТ, НО БЕЗ ГОЛОВ
«Урарту» начал матч довольно активно. Команда тут же попыталась диктовать свою игру, но нужно отдать должное новичку чемпионата «Нораванку», защитники которого дейстовали собрано. В первом тайме хорошие шансы отличиться среди игроков «Урарту» имели Угочукву Иву, Акоп Акопян, Ливио Милтс, но в первом тайме голов не было забито.
ПЕРВЫЙ ГОЛ НАРЕКА ГРИГОРЯНА
Во втором тайме «Урарту» изменил тактику и начал действовать с четырьмя защитниками вместо 5. Атакующее настроение быстро дало желаемый результат. Нарек Григорян вышел на поле вместо Петра Тена и уже через 3 минуты забил гол. Григорян пробил дальнийим ударом из-за пределов штрафной площади и поразил ворота соперника: 1-0. Это был первый гол Нарека как за «Урарту», так и в VBET Премьер-лиге Армении. После пропущенного гола «Нораванк» пытался переломить ход игры, гости стали уделять больше внимания атаке, в какой-то мере игнорируя оборону.
ПУШКА ОТ ИВУ И ДОЛГОЖДАННЫЙ ГОЛ МЕЛКОНЯНА
Футболисты «Урарту» сумели развить свой успех. На 67-ой минуте Угочукву Иву дальним ударом удвоил преимущество своей команды. Удар получился очень красивым. Во втором тайме на поле вышли Джонель Десире и Карен Мелконян. Последний забил последний гол в этом матче. Почти двухлетняя засуха закончилась, и Карен Мелконян вновь забил гол в официальных матчах. «Урарту» - «Нораванк» 3-0.
СЛЕДУЮЩИЙ «СЕВАН»
В следующем туре «Урарту» ждет другого новичка чемпионата - футбольный клуб «Севан». Матч состоится 7-го августа и начнется в 20:00.
«УРАРТУ» - «НОРАВАНК» 3-0
1-0 Нарек Григорян (48’), 2-0 Угочукву Иву (67’), 3-0 Карен Мелконян (86’)
«УРАРТУ»: 96. Анатолий Айвазов, 15. Аннан Менса, 18. Саломон Нирисарике, 14. Петр Тен (21. Нарек Григорян 46'), 5. Акоп Акопян (к) (25. Эдгар Григорян 83'), 2. Нана Антви, 8 Угочукву Иву, 9. Нарек Агасарян (19. Сергей Мкртчян 76'), 90. Олег Поляков, 23. Ливио Милтс (10. Карен Мелконян 76'), 22. Артур Миранян (12. Джонель Десире 83').
Запасные: 99. Григорий Матевосян, 67. Вадим Парамонов, 25. Эдгар Григорян, 36. Харитон Айвазян, 95. Вардан Арзоян, 6. Питер Мутумоси, 28. Роберт Баграмян, 19. Сергей Мкртчян, 21. Нарек Григорян, 10. Карен Мелконян, 12․ Джонель Десире.
«НОРАВАНК»: 31․ Даниил Полянский, 99․ Арман Мкртчян, 24․ Игорь Зонич, 63․ Тимур Мустафин, 25․ Эберт Кардосо, 8․ Дэвид Джулиус (15. Дэвид Куайе 65'), 4․ Михаил Башилов, 10․ Карен Налбандян (9. Нана Тече 74'), 7․ Андраник Кочарян (к), 77․ Давид Минасян, 66․ Эрик Петросян (19. Кристиан Боатенг 65').
Запасные: 88․ Нарек Восканян, 9 Нана Тече, 3․ Гагик Магакян, 20․ Симон Обонд, 22․ Гидеон Боатенг, 6․ Давид Маргарян, 19․ Кристиан Боатенг, 5․ Норайр Никогосян, 14․ Арман Хачатрян, 15․ Дэвид Куайе, 11․ Арман Асилян.