ԼԱՐՎԱԾ ԴԻՄԱԿԱՅՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ՀԱՂԹԵՑԻՆՔ «ԱՐԱՐԱՏ-ԱՐՄԵՆԻԱՅԻՆ»
Fastex Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի երկրորդ շրջանի մեկնարկային տուրում մեր թիմը հյուրընկալվելիս նվազագույն հաշվով առավելության հասավ «Արարատ-Արմենիա»-ի նկատմամբ: Հանդիպման միակ գոլը 11-մետրանոցից հեղինակեց Լեոն Սաբուան։
Հաշվի առնելով, որ երկու թիմերն էլ սիրում են դոմինանտ ֆուտբոլ խաղալ, դաշտում գնդակի համար պայքարը սկսվեց հենց առաջին վայրկյաններից։ Արդեն երրորդ րոպեին տանտերերը կարող էին բացել հանդիպման հաշիվը, սակայն մեր դարպասապահ Մելիխովն այս դրվագում փայլուն խաղաց ու փրկեց թիմին։ Հարկ է նշել, որ մեր պահերը եզրափակում չունեին, իսկ մրցակցի ստեղծած պահերը, չնայած ավելի վտանգավոր էին, բայց նույնպես չէին հասնում իրենց տրամաբանական ավարտին։
33-րդ րոպեին «Արարատ-Արմենիայի» հակագրոհի ժամանակ մեր պաշտպան Նանա Անտվին խախտեց կանոնները՝ մրցակցին թույլ չտալով մեն-մենակ դուրս գալ մեր դարպասապահի դիմաց, ինչի համար կարմիր քարտ ստացավ ու հեռացվեց խաղադաշտից։ Այս դրվագից հետո երկու թիմերի մասնակցությամբ անհամաձայնություն սկսվեց խաղադաշտում միմյանց և մրցավարների հետ: Արդյունքում մեր թիմը մնաց փոքրաթիվ ոչ միայն խաղադաշտում, այլև տեխնիկական գոտում, խաղադաշտից հեռացվեց նաև թիմի մարզիչ Դմիտրի Կուդրյաշովը։ Մեր թիմին հաջողվեց շարունակել իր խաղը։ Առաջին խաղակեսի հենց վերջնամասում «Արարատ-Արմենիայի» ֆուտբոլիստները սեփական տուգանային հրապարակում խախտեցին կանոնները, ինչի արդյունքում Լեոն Սաբուան բացեց հանդիպման հաշիվը՝ անվրեպ իրացնելով 11 մետրանոցը։ Թիմերը ընդմիջման գնացին «Ուրարտուի» նվազագույն առավելությամբ։
Երկրորդ խաղակեսի մեկնարկը տանտերերի բացահայտ առավելությամբ էր ընթանում։ Կարելի է ասել, որ խաղակեսի առաջին 20 րոպեներն կայացան մեր կիսադաշտում։ Մի քանի դրվագում Մելիխովը թիմին փրկեց անխուսափելի գոլերից։ 63-րդ րոպեին մեր թիմի գրոհներից մեկի ժամանակ «Ուրարտուի» կիսապաշտպան Սերգեյ Մկրտչյանը հեռահար հարվածով կարող էր գրավել Վսևոլոդ Երմակովի պաշտպանած դարպասը, բայց, ցավոք, գնդակը դիպավ դարպասաձողին։ Մինչ խաղի ավարտը «Արարատ-Արմենիան» անդադար պահեր էր ստեղծում ու փորձում փրկել խաղը, սակայն շատ դրվագներում փայլուն գործողություններով աչքի էր ընկնում մեր դարպասապահ Ալեքսանդր Մելիխովը։ Այսպիսով, այլ գոլեր չգրանցվեցին, և «Ուրարտուն» տոնեց իր երրորդ անընդմեջ հաղթանակը՝ ամրապնդելով առաջատարի իր դիրքը մրցաշարային աղյուսակում։
Հավելենք, որ հաջորդ տուրում մեր տղաները սեփական հարկի տակ կընդունեն «Շիրակին»։ Հանդիպումը կմեկնարկի 20։00-ին։
«ԱՐԱՐԱՏ-ԱՐՄԵՆԻԱ» - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 0-1
0-1 Լեոն Սաբուա (45+1' 11մ)
«ԱՐԱՐԱՏ-ԱՐՄԵՆԻԱ»․ 45. Վսեվոլոդ Երմակով, 23. Ստյոպա Մկրտչյան, 2. Գիլյերմե դե Սոուզա, 20. Ալվին Թերա (6. Ուբեյմար Անգուլո 63'), 14. Մաիլսոն Լիմա (18. Արտյոմ Ավանեսյան 69'), 19. Կարեն Մուրադյան (ա), 30. Ռոմերսիո Պերեյրա, 7. Ուգո Ֆիրմինո, 15. Յեննե Տենտոն (11. Ջոնաթան Դուարտե 63'), 55. Հակոբ Հակոբյան, 9. Ագդոն Մենեզես (88. Ուիլֆրեդ Էզա Կուասի 69')։
Պահեստայիններ՝  1. Հայկ Խաչատրյան, 18. Արտյոմ Ավանեսյան, 6. Ուբեյմար Անգուլո, 55. Դավիթ Տերտերյան, 3. Խոսե Բուենո, 88. Ուիլֆրեդ Էզա Կուասի, 10. Արմեն Համբարձումյան, 11. Ջոնաթան Դուարտե, 8. Գևորգ Ղազարյան, 22. Միլոշ Ստամենկովիչ։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ»․ 42. Ալեքսանդր Մելիխով, 2. Նանա Անտվի, 4. Եվհենի Ցիմբալյուկ, 6. Արման Ղազարյան, 88. Ժիրայր Մարգարյան (ա), 19. Սերգեյ Մկրտչյան (33. Մարկոս Ժունիոր 86'), 9. Նարեկ Աղասարյան (90. Օլեգ Պոլյակով 46' (67. Վադիմ Պարամոնով 90+4'), 8. Ուգոչուկվու Իվու, 21. Նարեկ Գրիգորյան (36. Խարիտոն Այվազյան 71'), 18. Լեոն Սաբուա (27. Դավիթ Խուրցիձե 46'), 10. Կարեն Մելքոնյան։
Պահեստայիններ՝ 24. Արսեն Բեգլարյան, 1. Հայկ Ղազարյան, 25. Էդգար Գրիգորյան, 34. Էրիկ Փիլոյան, 36. Խարիտոն Այվազյան, 67. Վադիմ Պարամոնով, 27. Դավիթ Խուրցիձե, 33. Մարկոս Ժունիոր, 90. Օլեգ Պոլյակով, 13. Դմիտրո Խլյոբաս, 15. Մաքսիմ Մայրովիչ։

ВДЕСЯТЕРОМ ОБЫГРАЛИ «АРАРАТ-АРМЕНИЮ» В НАПРЯЖЕННОМ МАТЧЕ
В первом матче второго круга Fastex Премьер-лиги Армении наша команда на выезде встречалась с «Арарат-Арменией» и одержала победу со счетом 1-0. Единственный гол матча с точки реализовал Леон Сабуа.
Учитывая, что обе команды любят играть в доминирующий футбол, борьба за мяч на поле началась с первых же секунд. Уже на третьей минуте хозяева могли открыть счет мачта, но наш голкипер Мелихов сыграл блестяще в этом эпизоде и выручил команду. Стоит отметить, что наши моменты не имели завершений, а моменты, создаваемые футболистами «Арарат-Армении», несмотря на то, что были опаснее, но также не достигали своего логического завершения. На 33-ей минуте в ходе контратаки «Арарат-Армении» наш защитник Нана Антви нарушил правила, не дав выйти сопернику один на один с нашим голкипером, за что получил красную карточку и был удален с поле. После этого эпизода на поле начались стычки обеих команд друг с другом и с судьями. В итоге наша команда осталась в меньшинстве не только на поле, но и в технической зоне, удаление получил также и тренер команды Дмитрий Кудряшов. Наша команда сумела немного перестроиться и продолжить свою игру. В самом конце первого тайма правила в своей штрафной нарушили футболисты «Арарат-Армении» и в компенсированное время Леон Сабуа открыл счет матча, безошибочно реализовав пенальти. На перерыв команды ушли с минимальным преимуществом «Урарту».
Начало второго тайма было под явным преимуществом хозяев поля. Можно сказать, что первые 20 минут тайма проходили на нашей половине поля. В нескольких эпизодах Мелихов спасал команду от неминуемых голов. На 63-ей минуте в ходе розыгрыша одной из атак нашей команды полузащитник «Урарту» Сергей Мкртчян пробил с дальней дистанции про то по воротам, защищаемым Всеволодом Ермаковым, однако красивейший мяч, к сожалению, пришелся в штангу. До конца матча футболисты «Арарат-Армении» постоянно создавали моменты и пытались спасти игру, но блестящими действиями во многих эпизодах выделялся наш голкипер Александр Мелихов. Таким образом, голов больше забито не было, а «Урарту» отпраздновал третью победу подряд, укрепив свои позиции лидера чемпионата.
Добавим, что в следующем туре наши ребята на своем поле примут «Ширак». Матч состоится 15-го октября, начало в 20:00.
«АРАРАТ-АРМЕНИЯ» - «УРАРТУ» 0-1
0-1 Леон Сабуа (45+1' П)
«АРАРАТ-АРМЕНИЯ»: 45. Всеволод Ермаков, 23. Степа Мкртчян, 2. Гильерме де Соуза, 20. Элвин Терра (6. Убеймар Ангуло 63'), 14. Майлсон Лима (18. Артем Аванесян 69'), 19. Карен Мурадян (к), 30. Ромерсио Перейра, 7. Уго Фирмино, 15. Йенне Тентон (11. Джонатан Дуарте 63'), 55. Акоп Акопян, 9. Агдон Менезес (88. Уилфред Эза Куази 69').
Запасные: 1. Айк Хачатрян, 18. Артем Аванесян, 6. Убеймар Ангуло, 55. Давид Тертерян, 3. Хосе Буэно, 88. Уилфред Эза Куаси, 10. Армен Амбарцумян, 11. Джонатан Дуарте, 8. Геворг Казарян, 22. Милош Стаменкович.
«УРАРТУ»: 42. Александр Мелихов, 2. Нана Антви, 4. Евгений Цымбалюк, 6. Арман Казарян, 88. Жирайр Маргарян (к), 19. Сергей Мкртчян (33. Маркос Жуниор 86'), 9. Нарек Агасарян (90. Олег Поляков 46' (67. Вадим Парамонов 90+4'), 8. Угочукву Иву, 21. Нарек Григорян (36. Харитон Айвазян 71'), 18. Леон Сабуа (27. Давид Хурцидзе 46'), 10. Карен Мелконян.
Запасные: 24. Арсен Бегларян, 1. Айк Казарян, 25. Эдгар Григорян, 34. Эрик Пилоян, 36. Харитон Айвазян, 67. Вадим Парамонов, 27. Давид Хурцидзе, 33. Маркос Джуниор, 90. Олег Поляков, 13. Дмитрий Хльобас, 15. Максим Майрович.