2015/16 ՄՐՑԱՇՐՋԱՆՈՒՄ ԳԱՎԱԹԻ ԵՐՐՈՐԴ ՆՎԱՃՈՒՄՆ ԷՐ
Իր պատմության երրորդ գավաթը «Բանանցը» (այժմ՝ «Ուրարտու»)  նվաճեց 2016-ին։ Տիտո Ռամալյոյի գլխավորությամբ թիմը 2-0 հաշվով հաղթանակի հասավ «Միկայի» նկատմամբ։
ԵՐԿՈՒ ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ՝ ՏԱՐԲԵՐ ՍՑԵՆԱՐՆԵՐՈՎ
2007-ին երկրորդ գավաթը նվաճելուց հետո «Բանանցն» սկսեց բավական լավ հանդես գալ նաև առաջնությունում։ 2013/14 մրցաշրջանում թիմը կարողացավ իր առաջին չեմպիոնությունը տոնել նաև Բարձրագույն խմբում։ Իսկ գավաթի այդ և հաջորդ մրցաշրջանի խաղարկություններում մեր տղաները ելույթներն ավարտեցին կիսաեզրափակիչներում։
Հայաստանի գավաթի 2015/16 մրցաշրջանում «Բանանցն» ի վերջո կարողացավ հայտնվել եզրափակչում՝ հաղթահարելով «Ալաշկերտի» արգելքը, որտեղ էլ մեր մրցակիցը «Միկան» էր։ Թիմերը միմյանց հետ երկրորդ անգամ էին հայտնվել գավաթի եզրափակչում։ Առաջինը 2003-ի մայիսի 27-ին էր․ «Հանրապետական» մարզադաշտում «Միկան» Սուրեն Բարսեղյանի գլխավորությամբ խաղավարտից 3 րոպե առաջ կարողացավ վճռել գավաթի ճակատագիրը։
Մինչ 2016-ի եզրափակիչն էլ մրցակիցների գավաթային վերջին դիմակայությունը 2015-ին էր։ Այդ խաղում եզրափակչի ուղեգիրը մերոնք զիջել էին «Միկային»։ Բայց այնտեղ նրանց ճանապարհին կանգնել էր «Փյունիկը»:
ԵԶՐԱՓԱԿԻՉԸ ԵՐԿՈՒ ԹԻՄԵՐԻ ՀԱՄԱՐ 90-ՐԴՆ ԷՐ ԳԱՎԱԹԻ ԽԱՂԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ
2016-ի մայիսի 4-ին «Հանրապետական» մարզադաշտում թիմերը կրկին հանդիպեցին։ Տիտո Ռամալյոյի գլխավորությամբ «Բանանցը» 2-0 հաշվով պարտության մատնեց «Միկային» և իր պատմության մեջ երրորդ անգամ դարձավ գավաթակիր:
Հաշիվը հանդիպման 3-րդ րոպեին 11-մետրանոց հարվածով բացեց Լաերսիոն, իսկ առաջին խաղակեսի ավարտից յոթ րոպե առաջ Ացամազ Բուրաևը մեն-մենակ դուրս եկավ դարպասապահ Արսեն Բեգլարյանի դեմ ու վստահորեն կրկնապատկեց հաշիվը:
ՀԱԿՈԲՅԱՆՆ ՈՒ ՂԱԶԱՐՅԱՆԸ ԿՐԿԻՆ ԿԱՐՈՂ ԵՆ ԳԱՎԱԹԱԿԻՐ ԴԱՌՆԱԼ
Հայաստանի գավաթն առաջին անգամ իրենց գլխավերևում պահեցին մեր թիմի ներկայիս ավագ Հակոբ Հակոբյանը, որը 2016-ի եզրափակչում մեկնարկային կազմում էր ընդգրկված, և մեր թիմի դարպասապահների մարզիչ Ստեփան Ղազարյանը, որն այդ խաղում կատարում էր թիմի ավագի պարտականությունները։
Ստեփան Ղազարյանը հիշել է երրորդ գավաթը նվաճելու իր զգացողությունների մասին․
«Առաջին խաղակեսում վճռեցինք խաղի ելքը ու մեծ վստահություն կար թիմի մոտ, որ այդ օրը գավաթը մերն է լինելու, խաղի սկզբից էլ այդպես էինք տրամադրված։ Ես ինքս՝ որպես թիմի ավագ մեծ ուրախություն ու հպարտություն էի զգում, մեծ պատիվ է ունենալ նվաճում, որը պատմություն կդառնա ակումբի ու քեզ համար։ Հույս ունեմ՝ այսօր էր կապրեմ նույն զգացողությունները, ինչ 6 տարի առաջ՝ արդեն որպես մարզիչ։ Վստահ եմ, որ տղաներն այսօր այդ ուրախությունը կպարգևեն մեզ»։
Այսպիսով, «Ուրարտուն» մայիսի 8-ին կփորձի գնալ հերթական նվաճման ետևից։ Գավաթի եզրափակչում մեր տղաները կմրցեն «Նորավանքի» հետ։ Հանրապետական մարզադաշտում հանդիպումը կմեկնարկի 19։00-ին։

ЗАВОЕВАНИЕ ТРЕТЬЕГО КУБКА БЫЛО В СЕЗОНЕ 2015/16
«Бананц» (ныне «Урарту») выиграл третий кубок Армении в своей истории в 2016 году. Команда под руководством Тито Рамальо обыграла «Мику» со счетом 2-0.
ДВА ФИНАЛА С РАЗНЫМИ СЦЕНАРИЯМИ
Выиграв второй кубок в 2007 году, «Бананц» начал неплохо выступать также и в чемпионате. В сезоне 2013/14 команда смогла отпраздновать свой первый чемпионский титул в Премьер-лиге. А в розыграше Кубка того же и следующего сезонов наши ребята завершили свои выступления в полуфинале.
В сезоне 2015/16 Кубка Армении «Бананцу», одолев «Алашкерт», наконец-то удалось выйти в финал, где нашим соперником был футбольный клуб «Мика». Команды встречались в финале Кубка во второй раз: первый был в 2003 году, 27-го мая, на «Республиканском» стадионе «Мика» под руководством Сурена Барсегяна смогла решить судьбу Кубка за 3 минуты до финального свистка.
Перед финалом 2016 года последнее противостояние соперников в Кубке было в 2015 году. В том матче наша команда уступила путёвку в финал «Мике». Но в финале на их пути встал «Пюник».
ФИНАЛ СТАЛ 90-ЫМ МАТЧЕМ В РОЗЫГРЫШЕ КУБКА АРМЕНИИ ДЛЯ ОБЕИХ КОМАНД
4 мая 2016 года команды вновь встретились на «Республиканском» стадионе. Под руководством Тито Рамальо «Бананц» обыграл «Мику» со счетом 2-0 и в третий раз в своей истории выиграл кубок.
Лаэрсио Коста открыл счет на 3-ей минуте матча, точно реализовав пенальти, а за семь минут до конца первого тайма Ацамаз Бура вышел один на один против голкипера  футбольного клуба «Мика» Арсена Бегларяна и уверенно удвоил счет.
АКОПЯН И КАЗАРЯН ВНОВЬ МОГУТ СТАТЬ ОБЛАДАТЕЛЯМИ КУБКА
Впервые в том матче подняли Кубок нынешний капитан нашей команды Акоп Акопян, выступавший в стартовом составе в финале 2016 года, и тренер вратарей нашей команды Степан Казарян, который был капитаном нашей команды в том матче.
Степан Казарян вспомнил о завоевании третьего Кубка клуба:
«Мы решили исход матча еще в первом тайме, и у команды была большая уверенность, что кубок в этот день будет наш, такое же настроение было у нас с самого начала игры. Я, как капитан команды, испытал огромную радость и гордость, для меня большая честь иметь достижение, которое станет историей для клуба и для Вас. Надеюсь, сегодня испытать те же чувства, что и 6 лет назад, но уже в качестве тренера. Я уверен, наши ребята подарят нам эту радость сегодня».
Таким образом, 8 мая «Урарту» попытается добиться очередного достижения. В финале кубка наши ребята сразятся с «Нораванком». Матч состоится на «Республиканском» стадионе, начало в 19:00.