ԽՈՇՈՐ ՀԱՇՎՈՎ ՀԱՂԹԱՆԱԿ՝ «ՎԱՆԻ» ՆԿԱՏՄԱՄԲ
Fastex Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 30-րդ տուրի խաղում «Ուրարտուն» հոյւրընկալվել էր Չարենցավանի «Վանին»։ Հանդիպումն ավարտվեց մեր թիմի վստահ հաղթանակով՝ 5-0 հաշվով։ Մեկական անգամ աչքի ընկան Դավիթ Խուրցիձեն, Ժիրայր Մարգարյանը, Օլեգ Պոլյակովը և Լեոն Սաբուան, իսկ Մանուել Մորելլոն դարձավ ինքնագոլի հեղինակ։
Նշենք, որ թիմերն այս մրցաշրջանում հանդիպել են երեք անգամ: Երկու անգամ առավելության է հասել մեր թիմը, իսկ մեկ անգամ հաղթել է Չարենցավանի «Վանը»։
Այս խաղում առաջին անգամ հայտացուցակում տեղ էր գտել մեր թիմի կենտրոնական հարձակվող Յայա Սանոգոն։ Առաջին խաղակեսում խաղային և տարածքային առավելությունն ամբողջությամբ մեր թիմի ձեռքերում էր։ Արդեն առաջին րոպեին «Ուրարտուն» կարողացավ բացել հանդիպման հաշիվը, բայց գլխավոր մրցավարը VAR համակարգին դիմելուց հետո նկատեց, որ գոլի հեղինակ դարձած Խլյոբասը գտնվում էր խաղից դուրս վիճակում, և չեղարկեց այն։ Հանդիպման 26-րդ րոպեին, աջ եզրում Խլյոբասի փոխանցումից հետո հարվածեց Կարեն Մելքոնյանը, բայց գնդակն անցավ հորիզոնական դարպասաձողի վրայով։ Դմիտրի Գունկոյի տղաները պարբերաբար լարվածության մեջ էին պահում մրցակցին և 36-րդ րոպեին այն բերեց իր արդյունքը։ Կրկին աջ եզրով զարգացած գրոհի արդյունքում, Մարկոս Ժունիորը գտավ Դավիթ Խուրցիձեին, որն էլ մեկ հպումով գրավեց դարպասի մոտակա անկյունը՝ խփելով իր 2-րդ գոլը այս մրցաշրջանում։ Խփած գոլից հետո «Ուրարտուն» շարունակում էր թելադրել խաղի ընթացքը։ Մեր տղաները ևս մի քանի վտանգավոր դրվագ ստեղծեցին մրցակցի դարպասի մոտ, բայց մեկ գնդակից ավել առաջին խաղակեսում հեղինակել չստացվեց։
Երկրորդ խաղակեսում մեր տղաները շարունակում էին գործել վստահ ու թելադրել իրենց խաղը։ Գրոհելու հնարավորություն ստանում էին նաև դաշտի տերերը, բայց հարվածները կամ փակվում էին, կամ էլ գնդակը շեղ էր ընթանում։ Իրական վտանգ ներկայացնող  պահերն ու գոլային հրավառությունը սկսվեցին 70-րդ րոպեյից, երբ գեղեցիկ կոմբինացիոն խաղարկումից հետո Ժիրայր Մարգարյանը ստացավ գնդակը մրցակցի տուգանայինում ու գրավեց Ագոմագոմեդովի պաշտպանած դարպասը՝ հաշիվը դարձնելով 2-0: Այս հաշվից հետո «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստներն էլ ավելի վստահ սկսեցին գործել ու գնալ նոր գոլերի հետևից, իսկ Դմիտրի Գունկոն կատարած փոփոխություններով թարմացրել էր նաև հարձակման գիծը։ 77-րդ րոպեին փոխարինման մտած Լեոն Սաբուան հարվածեց մրցակցի դարպասին, բայց այդ հարվածին միջամտեց նաև «Վանի» ֆուտբոլիստ Մանուել Մորելլոն՝ գրավելով սեփական դարպասը։ Չարենցավանի թիմը ելք փնտրում էր կորցրածը հետ բերելու, բայց միմյանց հաջորդեցին ևս 2 գոլեր։ 82-րդ րոպեին նշանակված տուգանային հարվածը փայլուն իրացրեց Օլեգ Պոլյակովը՝ խփելով թիմի 4-րդ գնդակը, իսկ 86-րդ րոպեին վերջապես կարողացավ իր օգտին գոլ գրանցել Լեոն Սաբուան՝ 5-0։
Այսպիսով, «Ուրարտուն» հերթական 3 միավորը վաստակեց ու շարունակում է վստահորեն գլխավորել մրցաշարային աղյուսակը։
Հաջորդ հանդիպումը մեր թիմը կանցկացնի մայիսի 8-ին՝ սեփական հարկի տակ ընդունելով «Նոային»։ Խաղը կմեկնարկի 19։00-ին։
«ՎԱՆ» - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 0-5
0-1 Դավիթ Խուրցիձե (36'), 0-2 Ժիրայր Մարգարյան (70'), 0-3 Մանուել Մորելլո (77' ԻԳ), 0-4 Օլեգ Պոլյակով (82') 0-5 Լեոն Սաբուա (86'):
«ՎԱՆ»․ 1. Սամուր Ագամագոմեդով, 23․ Պավել Գորելով (70. Ուիլսոն Ռոնդոն 78'), 7. Էդգար Մովսեսյան (27. Ջոսուե Գաբա 68'), 2. Վասպուրակ Մինասյան (ա), 14. Քրիստոֆեր Բոնիֆեյս, 19. Գևորգ Նաջարյան (17. Սանի Բուհարի 22'), 30. Մանուել Մորելլո, 21. Դանիել Վերգարա, 5. Արմեն Մանուչարյան (9. Դանիչ Անկուդինով 78'), 87. Գեղամ Ղադիմյան, 11. Դավիթ Մանոյան։
Պահեստայիններ՝  12. Արթուր Մելքոնյան, 27. Ջոսուե Գաբա, 33. Համլետ Ասոյան, 17. Սանի Բուհարի, 99. Արման Մկրտչյան, 20. Էմմանուել Պետրոսյան, 9. Դանիլ Անկուդինով, 70. Ուիլսոն Ռոնդոն:
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ»․ 42. Ալեքսանդր Մելիխով, 2․ Նանա Անտվի, 34․ Էրիկ Փիլոյան, 4․ Եվհենիի Ցիմբալյուկ, 88․ Ժիրայր Մարգարյան (ա) (35․ Ռաֆայել Կարիոկա 82'), (35․ Ռաֆայել Կարիոկա 82'), 8․ Ուգոչուկվու Իվու (25․ Դրաման Սալու 82'), 27․ Դավիթ Խուրցիձե (9․ Նարեկ Աղասարյան 71'), 33․ Մարկոս Ժունիոր, 10․ Կարեն Մելքոնյան, 13․ Դմիտրո Խլյոբաս (18․  Լեոն Սաբուա 71'), 15․ Մաքսիմ Մայրովիչ (90․ Օլեգ Պոլյակով 63')։
Պահեստայիններ՝  24․ Արսեն Բեգլարյան, 22․ Մխիթար Ումրեյան, 6․ Արման Ղազարյան, 31․ Իվան Զատկո, 36․ Խարիտոն Այվազյան, 67․ Վադիմ Պարամոնով, 35․ Ռաֆայել Կարիոկա, 25․ Դրաման Սալու, 23․ Արաս Օզբիլիզ, 9․ Նարեկ Աղասարյան, 21․ Նարեկ Գրիգորյան, 90․ Օլեգ Պոլյակով, 18․  Լեոն Սաբուա, 99․ Յայա Սանոգո։

ПОБЕДА С КРУПНЫМ СЧЕТОМ В МАТЧЕ ПРОТИВ «ВАНА»
В рамках 30-го тура Fastex Премьер-лиги Армении «Урарту» в гостях сыграл с футбольным клубом «Ван». Наша команда выиграла со счетом 5-0. В составе нашей команды отличились Давид Хурцидзе, Жирайр Маргарян, Олег Поляков и Леон Сабуа, а Мануэль Морельо стал автором автогола.
Стоит отметить, что команды в этом сезоне встречались три раза․ Дважды выигрывала наша команда, и один раз выиграл «Ван».
Отметим, что в заявке на матч впервые оказался центральный нападающий  нашего клуба Яя Саного. В первом тайме игровое и территориальное преимущество было полностью в руках нашей команды. Уже на первой минуте «Урарту» смог открыть счет матча, но главный арбитр матча воспользовался системой VAR и заметил, что Хльобас был вне игры и отменил забитый гол. На 26-ой минуте матча с правого фланга, после передачи Хльобаса сильным ударом отличился Карен Мелконян, но мяч прошел над перекладиной. Команда Дмитрия Гунько продолжала держать в напряжении соперника и на 36-ой минуте матча оно дала свои плоды. Опять же в результате атаки, развернувшейся на правом фланге, Маркос Жуниор нашел Давида Хурцидзе, который одним касанием отправил мяч в ближний угол ворот. Это был второй гол полузащитника в чемпионате. После забитого мяча «Урарту» продолжал диктовать ход матча. Наша команда создала еще пару моментов около ворот соперника, но в первом тайме еще один мяч забить не получилось.
Во втором тайме наша ребята продолжали играть уверенно и диктовать ход матча. Шансы на атаки получали и футболисты соперника, но удары либо блокировались, либо шли мимо. Праздник голов начался с 70-ой минуты матча, когда после красивой комбинации Жирайр Маргарян получил мяч в штрафной соперника и отправил в ворота Агамагомедова, сделав счет 2-0. После этого футболисты «Урарту» начали играть еще уверенней и идти за новыми голами, а Дмитрий Гунько, сделав замены, освежил линию атаки. На 77-ой минуте матча, вышедший на замену Леон Сабуа нанес удар в створ ворот соперника. На пути мяча встал футболист «Вана» Мануэль Морелло и стал автором автогола. Команда из Чаренцавана искала выход из ситуации, но последовали еще два пропущенных мяча. На 82-ой минуте, прямым ударом со стандарта блестящий гол забил Олег Поляков, а четыре минуты спустя отличился Леон Сабуа - 5-0․
Таким Образом, «Урарту» набрал еще 3 очка и продолжает уверенно лидировать в турнирной таблице.
Следующий матч наша команда проведет 8-го мая, дома принимая футбольный клуб «Ноа». Начало матча в 19:00.
«ВАН» - «УРАРТУ» 0-5
0-1 Давид Хурцидзе (36'), 0-2 Жирайр Маргарян (70'), 0-3 Мануэль Морельо (77'), 0-4 Олег Поляков (82'), 0-5 Леон Сабуа (86')
«ВАН»: 1. Самур Агамагомедов, 23. Павел Горелов (70. Уилсон Рондон 78'), 7. Эдгар Мовсесян (27. Жозуэ Габа 68'), 2. Васпурак Минасян (к), 14. Кристофер Бонифайс, 19. Геворг Наджарян (17. Сани Бухари 22'), 30. Мануэль Морелло, 21. Даниэль Вергара, 5. Армен Манучарян (9. Данич Анкудинов 78'), 87. Гегам Гадимян, 11. Давид Маноян.
Запасные: 12. Артур Мелконян, 27. Джосуэ Габа. 33. Гамлет Асоян, 17. Сани Бухари, 99. Арман Мкртчян, 20. Эммануэль Петросян, 9. Данич Анкудинов, 70. Уилсон Рондо.
«УРАРТУ»: 42. Александр Мелихов, 2. Нана Антви, 34. Эрик Пилоян, 4. Евгений Цымбалюк, 88. Жирайр Маргарян (к) (35. Рафаэль Кариока 82'), (35. Рафаэль Кариок 82'), 8. Угочукву Иву (25. Драман Салу 82'), 27. Давид Хурцидзе (9. Нарек Агасарян 71'), 33. Маркос Жуниор, 10. Карен Мелконян, 13. Дмитро Хльобас (18. Леон Сабуа 71), 15. Максим Майрович (90. Олег Поляков, 63').
Запасные: 24. Арсен Бегларян, 22. Мхитар Умреян, 6. Арман Казарян, 31. Иван Зотько, 36. Харитон Айвазян, 67. Вадим Парамонов, 35. Рафаель Кариока, 25. Драман Салу, 23. Арас Озбилиз, 9. Нарек Агасарян, 21. Нарек Григорян, 90. Олег Поляков, 18. Леон Сабуа, 99. Яя Саного