ՆԱՐԵԿ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆԸ «ՈՒՐԱՐՏՈՒԻ» ԱՄԵՆԱԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏՆ Է, ՈՐԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵՑ ՀԱՎԱՔԱԿԱՆԻ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՀԱՆԴԻՊՄԱՆ
12/11/2021
ՖԻՖԱ-ի աշխարհի 2022 թվականի առաջնության որակավորման J խմբի 9-րդ տուրում Հայաստանի հավաքականը սեփական հարկի տակ ընդունեց Հյուսիսային Մակեդոնիայի ընտրանուն և պարտվեց 0-5 հաշվով։
Այդ խաղում իր նորամուտը նշեց «Ուրարտուի» 20-ամյա հարձակվող Նարեկ Գրիգորյանը, որը փոխարինման մտավ հանդիպման 73-րդ րոպեին։
Գրիգորյանը դարձավ «Ուրարտուի» պատմության ամենաերիտասարդ ֆուտբոլիստը (20 տարեկան, 147 օրեկան), որը պաշտոնական հանդիպում է անցկացրել ազգային հավաքականի կազմում։
Նախկինում այդ ցուցանիշը պատկանում էր Սամվել Մելքոնյանին, վերջինս իր նորամուտը նշել էր հավաքականի կազմում 2005 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Հոլադանիայի հավաքականի հետ Աշխարհի 2006 թվականի առաջնության որակավորման փուլի խաղում (0-1): Այդ պահին Մելքոնյանը 20 տարեկան 172 օրեկան էր։
Իսկ ընկերական հանդիպումների շրջանակում «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստի կարգավիճակում հավաքականի կազմում նորամուտը նշած ամենաերիտասարդ ֆուտբոլիստը Սարգիս Կարապետյանն է (19 տարեկան; Լատվիա – Հայաստան 0-0 11․02․2009), 19 տարեկանում ազգային ընտրանու կազմում նորամուտը նշել են նաև Հովհաննես Համբարձումյանը (Հայաստան – Իրան 1-3 11․08․2010), Արտակ Դաշյանը (Լատվիա – Հայաստան 0-0 11․02․2009) և Վալտեր Պողոսյանը (Սերբիա – Հայաստան 2-0 28․02․2012), բայց նորից նշենք, որ թվարկված այս ֆուտբոլիստները հավաքականի կազմում իրենց նորամուտները նշել են ոչ պաշտոնական խաղերում։
Նարեկ Գրիգորյանը դարձավ նաև պատմության ընթացքում «Ուրարտուի» 31-րդ ֆուտբոլիստը, որը հանդես է եկել Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում։
«Ուրարտուի» ֆուտբոլիստներից վերջին անգամ հավաքականի կազմում խաղացել էին Հակոբ Հակոբյանն ու Արթուր Միրանյանը՝ հունիսի 5-ին Շվեդիայի հավաքականի հետ կայացած ընկերական խաղում (1-3):
Իսկ պաշտոնական խաղերում «Ուրարտուի» վերջին ներկայացուցիչը եղել էր Հակոբ Հակոբյանը, որը մասնակցել էր նախորդ գարնանը կայացած Իսլանդիայի հավաքականի հետ հանդիպմանը, որում մեր ընտրանին առավելության էր հասել 2-0 հաշվով։
Որպես «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստ՝ հավաքականի կազմում ամենից շատ հանդիպումներն անցկացրել է Սամվել Մելքոնյանը (24 խաղ), երկրորդ հորիզոնականում Արամ Հայրապետյանն է (18 խաղ), նրանից մեկ հանդիպում քիչ է անցկացրել Արարատ Առաքելյանը (17 խաղ)։

НАРЕК ГРИГОРЯН - САМЫЙ МОЛОДОЙ ФУТБОЛИСТ «УРАРТУ», КОТОРЫЙ СЫГРАЛ В ОФИЦИАЛЬНОМ МАТЧЕ СБОРНОЙ
В 9-ом туре отборочной группы J ЧМ-2022 сборная Армении дома приняла сборную Северной Македонии и проиграла со счетом 0-5.
В этом матче дебютировал 20-летний нападающий «Урарту» Нарек Григорян, вышедший на замену на 73-ей минуте матча.
Григорян стал самым молодым футболистом в истории «Урарту» (20 лет, 147 дней), который провел официальный матч в составе национальной сборной.
Ранее этот показатель принадлежал Самвелу Мелконяну, последний дебютировал в составе национальной сборной 3 сентября 2005 года в матче отборочного раунда ЧМ-2006 с Нидерландами (0-1). На тот момент Мелконяну было 20 лет и 172 дня.
Саргис Карапетян (19 лет; Латвия - Армения 0-0, 11.02.2009) является самым молодым игроком «Урарту», сыгравшим в товарищеских матчах национальной сборной. В 19 лет в составе сборной дебютировали также Оганес Амбарцумян (Армения - Иран 1-3 11․08․2010), Артак Дашян (Латвия - Армения 0-0 11.02.2009) и Вальтер Погосян (Сербия - Армения 2-0 28.02.2012), но напомним еще раз, что эти перечисленные футболисты отметили свои дебюты в составе сборной в неофициальных матчах.
Григорян стал 31-ым футболистом «Урарту» в истории, сыгравшим в составе сборной Армении.
В последний раз из «Урарту» в составе сборной сыграли Акоп Акопян и Артур Миранян, принявшие участие в товарищеском матче против Швеции 5 июня (1-3).
А в официальных матчах последним представителем «Урарту» стал Акоп Акопян, который прошлой весной участвовал во встрече с исландской сборной, в матче с которой наша команда одержала победу со счетом 2-0.
Из футболистов «Урарту» Самвел Мелконян (24 матча) сыграл больше всего матчей за сборную, на втором месте Арам Айрапетян (18 матчей), и на один матч меньше сыграл Арарат Аракелян (17 матчей).